Dowiedz się, jak najlepiej przygotować się do pierwszej wizyty z psychologiem bądź terapeutą. Pobierz nasz darmowy e-book, w którym znajdziesz wszystkie cenne wskazówki. Odkryj korzyści płynące z psychoterapii. Uzyskaj lepszy wgląd w siebie i zyskaj kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym.
Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej stawiane nam pytania. Jeżeli nie znajdziesz czegoś tutaj, to na pewno dostaniesz je podczas swojego pierwszego kontaktu z Koordynatorem Terapii. Koszty terapii możesz sprawdzić w naszym cenniku.
Pierwsza wizyta u terapeuty najczęściej wiąże się z dogłębnym wywiadem psychologicznym. Terapeuta lub psycholog będą chcieli jak najdokładniej poznać i zrozumieć Twój problem aby zaproponować najlepsze metody leczenia. Na pierwszą wizytę u psychologa warto przygotować całą swoją dokumentację medyczną dotyczącą zdrowia psychicznego.
Na pierwszej wizycie u psychologa będziesz przedstawiał swój problem a psycholog uważnie słuchając postara się go jak najdogłębniej zrozumieć. Późniejsze sesje to na ogół pięćdziesięciominutowe spotkania, w czasie którego pacjent może swobodnie dzielić się swoimi odczuciami i myślami a psycholog słucha, rozumie i stosuje odpowiednie metody.
Rozmowę z psychologiem najlepiej jest zacząć od swobodnego dialogu, który przedstawi wszystkie doświadczane przez Ciebie dolegliwości. Ważne jest, aby atmosfera w gabinecie była serdeczna i umożliwiająca Ci komfortową rozmowę. Możesz również powiedzieć psychologowi o swoich obawach i dopytać go, jak będzie wyglądał proces Twojego leczenia.
Na pierwszej wizycie psycholog spyta Cię o Twoją historię chorób i dolegliwości związanych ze zdrowiem psychicznym. Przeprowadzi także dokładny wywiad psychologiczny, w którym padną pytania o Twoją historię życia, relację między rodzicami a także ważne wspomnienia związane z bliskimi dla Ciebie osobami.
Psychologowi możesz powiedzieć wszystko. Psychologów i terapeutów obowiązuje tajemnica zawodowa, również w przypadku superwizora (terapeuta ma obowiązek zapewnić pacjentowi „nierozpoznawalność”). Pacjenta nie obowiązuje dyskrecja – może on opowiadać o swojej terapii co chce i komu chce.
Na pierwszej wizycie u psychologa odbywają się konsultacje, w trakcie których przeprowadza się wywiad w celu postawienia diagnozy. W oparciu o diagnozę, dobierana jest najodpowiedniejsza metoda pomocy, takie jak psychoterapia, interwencja kryzysowa, wsparcie psychologiczne lub wizyta u psychiatry. Konsultacje mogą być przeprowadzane również przez psychoterapeutę. Niestety, wielu ludzi boi się przyjść na wizytę, co zwykle prowadzi do braku poprawy ich stanu lub jego pogorszenia.
Jeśli rozważasz pierwszą wizytę u psychologa, być może odczuwasz szereg emocji, od niepokoju po zmieszanie. Niezależnie od tego, czy jest to odpowiedź na trwający problem, czy nagłe wydarzenie życiowe, szukanie pomocy u specjalisty od zdrowia psychicznego może być bardzo korzystne. Wiedza o tym, czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty, może pomóc złagodzić niektóre z tych uczuć i uczynić doświadczenie bardziej komfortowym.
Przed przyjazdem na pierwszą wizytę, ważne jest, aby zrobić kilka badań na temat rodzaju psychologa, który widzisz i usług, które zapewniają. Pomoże to upewnić się, że wybrałeś odpowiedniego specjalistę dla swoich potrzeb i że będziesz miał efektywne pierwsze spotkanie z nim. Dodatkowo, przed przybyciem do gabinetu należy zebrać wszelkie dokumenty wymagane przez psychologa, takie jak formularze skierowania lub dokumenty ubezpieczeniowe.
Po przybyciu na pierwszą wizytę, większość psychologów rozpocznie od podstawowego kwestionariusza mającego na celu dostarczenie im informacji o Twoim obecnym stanie psychicznym i historii. Pytania te mogą dotyczyć takich tematów jak przeszłe lub obecne problemy, zdrowie fizyczne, pochodzenie rodzinne i wybory stylu życia. Ważne jest, abyś odpowiedział na nie szczerze i dokładnie, aby psycholog mógł właściwie ocenić sytuację i w razie potrzeby rozpocząć formułowanie opcji leczenia.
Po wypełnieniu tego wstępnego kwestionariusza psycholog prawdopodobnie zada bardziej szczegółowe pytania na temat tego, co sprowadziło Cię do jego gabinetu, aby lepiej zrozumieć Twoje indywidualne cele i potrzeby. Należy być przygotowanym na omówienie wszelkich ostatnich niepokojących wydarzeń lub działań, które mogą być czynnikami przyczyniającymi się do tego, aby psycholog mógł dokładnie przedstawić Pani/Pana sytuację. Ponadto, bądź gotów podzielić się wszelkimi myślami i uczuciami związanymi z tymi wydarzeniami, które mogą pomóc w rozmowie między Tobą a terapeutą.
Pod koniec tej pierwszej rozmowy z psychologiem, zazwyczaj zaoferuje on sugestie, w jaki sposób, jego zdaniem, może najlepiej zaspokoić Twoje potrzeby – czy to poprzez indywidualne sesje doradcze, czy też terapię grupową – jak również potencjalne wyniki swoich zabiegów. Jeśli istnieją różne kierunki działań dostępnych dla adresowania co problem przyniósł cię do ich biura, powinny one być również omówione przed podjęciem decyzji, która ścieżka jest najbardziej odpowiednie dla siebie i terapeuty filozofii opieki.
Ogólnie rzecz biorąc, zrozumienie, co dzieje się podczas pierwszej wizyty u psychologa może pomóc złagodzić niektóre lęki związane z rozpoczęciem terapii lub sesji doradczych dla problemów zdrowia psychicznego. Od podjęcia decyzji, który rodzaj i nurt terapii najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, aż po omówienie potencjalnych wyników z ich planu leczenia – przejęcie kontroli nad każdym etapem tego procesu jest kluczem do udanego przejścia przez pierwszą wizytę u psychologa. Badania przed, jak również jest przygotowany do pytań dotyczących historii lub ostatnich wydarzeń zapewnia możliwość nie tylko dla lepszej komunikacji między klientem a terapeutą, ale także większy wgląd w siebie perspektywę, jak najlepiej podejść do kwestii zdrowia psychicznego razem w celu osiągnięcia pożądanych wyników w sposób skuteczny idzie do przodu.
Częste przeszkody, jakie utrudniają pierwszą wizytę u psychologa, wynikają z silnego lęku przed oceną, wyśmianiem i wstydem. Te przeszkody związane są z niewłaściwymi przekonaniami o sobie oraz podejściu specjalisty. Ludzie najczęściej obawiają się, że są nienormalni, wariaci, psycholog pomyśli, że są dziwni, są beznadziejnym przypadkiem, na pewno nie poradzą sobie, a jeśli ktoś się dowie, że potrzebują pomocy, to koniec. Warto jednak podkreślić, że psycholog to specjalista, którego zadaniem jest udzielanie pomocy, a pomoc psychologiczna jest metodą o udowodnionej skuteczności naukowej. Wizyta u psychologa jest podobna do wizyty u lekarza – lekarz oczekuje, że opowiemy mu o swoich objawach i problemach, tak samo jak psycholog. Zdecydowanie się na konsultacje jest oznaką odwagi i dbania o swoje zdrowie.
Psycholog ma ważne zadanie w zapewnieniu pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa. Nie ma potrzeby obawiać się oceny czy krytyki ze strony specjalisty. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem psycholog jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, co oznacza, że wszystko, co zostanie powiedziane na konsultacji, jest poufne, włącznie z samym faktem wizyty u psychologa. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, takie jak sytuacje, w których życie lub zdrowie pacjenta jest zagrożone, a także sytuacje dotyczące innych osób z otoczenia pacjenta.
Podczas konsultacji psychologicznej, pierwszym krokiem będzie zebranie informacji na temat problemu, jego czasu trwania oraz objawów, które pacjent doświadcza. Psycholog będzie pytał o ciągłe przygnębienie, wybuchy złości, lęk przed kontaktami z ludźmi, obsesyjne myśli, bezsenność, niską samoocenę, zmniejszony apetyt i inne podobne objawy. Należy również omówić, jak te objawy wpływają na codzienne życie pacjenta i jakie czynniki wpływają na ich nasilenie, czy jest to stałe, czy zmienne podczas dnia. Ważne jest, aby pacjent obserwował swoje symptomy i dzielił się swoimi spostrzeżeniami z psychologiem.
Podczas konsultacji psychologicznej, psycholog zada pytania dotyczące ważnych wydarzeń, które mogły mieć wpływ na Twoje trudności. Warto zastanowić się, czy coś się zmieniło w Twoim życiu, co mogło być dla Ciebie stresujące – czy to przeprowadzka, zmiana w pracy, konflikty w relacjach lub utrata bliskiej osoby. Nawet drobne stresory, kiedy występują łącznie, mogą przekraczać Twoje zdolności adaptacyjne i skłonić Cię do szukania pomocy u specjalisty.
Psycholog będzie także pytał o to, w jaki sposób obecny problem wpływa na Twoje funkcjonowanie w różnych obszarach życia, takich jak praca, relacje z innymi ludźmi czy aktywności, które dają Ci przyjemność. W przypadku silnego nasilenia objawów, osoby te mogą przestać chodzić do pracy, unikać przyjemnych aktywności i relacji z innymi oraz w skrajnych przypadkach, nie wychodzić nawet z domu. Psycholog będzie starał się zrozumieć, jak objawy wpływają na Twoje życie i pomóc Ci w znalezieniu sposobów na ich złagodzenie.
Podczas zbierania wywiadu psychologicznego padną standardowe pytania dotyczące podstawowych informacji biograficznych, takich jak wiek, sytuacja życiowa (np. mieszkanie, praca), stan cywilny oraz relacje z bliskimi.
Specjalista będzie zadawał dodatkowe pytania dotyczące Twoich typowych zachowań w momencie występowania objawów. Razem z psychologiem zbadacie, co dokładnie robisz w takiej sytuacji i jakie to ma konsekwencje (krótkoterminowo i długoterminowo). Przykładowo, klasyczną reakcją na doświadczanie lęku jest wycofywanie się z sytuacji, która go powoduje. Jeśli masz lęk społeczny, unikasz sytuacji, w których musisz rozmawiać z większą grupą osób, występować publicznie i innych, w których możesz obawiać się oceny. Niestety, taki sposób radzenia sobie może prowadzić do funkcjonowania poniżej swoich możliwości w pracy, konfliktów z innymi, a nawet zerwania relacji.
W trakcie konsultacji psychologicznych może pojawić się kwestia dzieciństwa pacjenta. Psycholog może zapytać o sposoby, w jakie rodzice wyrażali swoją bliskość i rozwiązywali konflikty, czy doświadczył przemoc lub zaniedbań, jakie choroby występowały w rodzinie, czy była hospitalizacja lub śmierć ważnych dla niego osób. Ważne będzie również przypomnienie sobie, jak działał system wychowawczy, jakie zachowania były nagradzane i karane, jaka była relacja między rodzicami i jak była przez pacjenta odbierana w dzieciństwie. Psycholog zapyta również o status materialny rodziny, istotne dla pacjenta wspomnienia dotyczące rodziców, rodzeństwa, rówieśników i innych osób oraz przebieg rozwoju, osiągnięcia szkolne i podejście rodziców do nich.
W trakcie konsultacji psychologicznych będzie poruszony temat Twoich oczekiwań wobec kontaktu z psychologiem. Psycholog może zadać pytania dotyczące Twoich celów, a w przypadku, gdy są one nierealistyczne, pomoże Ci je przeformułować na bardziej osiągalne cele. Psycholog może zapytać o to, jakie zachowania i sytuacje pozwoliłyby Ci zauważyć zmianę, jakie czynności przyczyniłyby się do Twojego większego zadowolenia i jakie sygnały od Twojego otoczenia wskazywałyby na pozytywną zmianę.
Terapeuta osobiście zaprasza pacjenta do gabinetu, który jest przytulny i ciepły. Psychoterapeuta, jako osoba, może odbiegać od stereotypów, które zwykle są z nim kojarzone. Podczas spotkania nie ma gotowych scenariuszy, ponieważ każda osoba i jej problemy są unikalne. Istotą rozmowy z terapeutą jest komunikacja, ale warto pamiętać, że nie jest to rozmowa z przyjacielem czy znajomym, a ma ona określone cele i ramy, które mają pomóc w zrozumieniu problemu i znalezieniu skutecznego rozwiązania.
Osoby, które planują skorzystać z pomocy psychologicznej, mogą odczuwać stres, niezależnie od tego, czy konsultacja odbędzie się online, czy też osobiście w gabinecie. Aby zmniejszyć niepokój i pokonać opór przed zwróceniem się o pomoc do specjalisty, warto zdobyć świadomość na temat przebiegu wizyty i charakteru konsultacji psychologicznej. W ten sposób można przygotować się na spotkanie i wiedzieć, czego można się spodziewać.
Podczas pierwszej wizyty z psychologiem, pacjent zostaje poinformowany, że terapeuta jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej oraz omawiane są szczegóły kontraktu. Kontrakt ten to rodzaj umowy, zwykle ustalanej ustnie, między pacjentem a psychologiem, obejmującej kwestie takie jak: czas trwania spotkań, częstotliwość odbywania się spotkań, procedury odwoływania wizyt itp.
Terapia może mieć pozytywny wpływ na naszą percepcję świata i pomóc nam rozwikłać problemy związane z naszym stylem życia, przekonaniami i obszarem trudności. Przede wszystkim pozwala nam odkryć siebie samego i prowadzić do samorozwoju. Często problemy, które skłaniają nas do szukania pomocy, mogą mieć źródła w innych obszarach, niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Psycholog lub terapeuta pomaga nam dotrzeć do tych obszarów, które mogą leżeć u podstaw naszych trudności. W przypadku wątpliwości co do natury problemu, psycholog może skierować nas do psychiatry w celu zdiagnozowania ewentualnych zaburzeń neurologicznych lub hormonalnych w mózgu.
Koordynator terapii pomoże Ci wybrać psychoterapeutę dopasowanego do Twoich potrzeb. Umów się na bezpłatną i niezobowiązującą rozmowę telefoniczną, która potrwa około 10 minut.
Doświadczeni terapeuci Healthy Time stosują metody oparte na badaniach, aby pomóc Ci przepracować trudne emocje, poprawić relacje i odkryć siebie. Pierwsza sesja terapii online to koszt tylko 99zł. Przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym – zarezerwuj sesję już dziś!
Koordynator terapii odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać psychoterapeutę dopasowanego do Twoich potrzeb.
Rozmowa z koordynatorem terapii jest darmowa, niezobowiązująca i potrwa około 10 minut.
Cena psychoterapii zaczyna się już od 160 zł/50 min! Możesz zrezygnować kiedy chcesz.
Healthy Time - Centrum Psychologiczne. Specjalistyczny ośrodek oferujący szeroką gamę usług z zakresu psychiatrii, psychoterapii, pomocy i diagnostyki psychologicznej.
Koordynator terapii odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać psychoterapeutę dopasowanego do Twoich potrzeb.
Rozmowa z koordynatorem terapii jest darmowa, niezobowiązująca i potrwa około 10 minut.
Cena psychoterapii zaczyna się już od 160 zł/50 min! Możesz zrezygnować kiedy chcesz.