• Waga medyczna jako niezbędne urządzenie w przypadku gwałtownej utraty masy ciała

Waga medyczna jako niezbędne urządzenie w przypadku gwałtownej utraty masy ciała

2015-07-01 \\ Odchudzanie \\

Zaburzenia utraty masy mogą mieć różnorakie podłoże. Mogą wynikać ze stresu, chwilowej niedyspozycji zdrowotnej w postaci grypy, przeziębienia, infekcji dróg moczowych i innych infekcji, w których występują gorączka, biegunka lub wymioty.

Sprawa może być także o wiele bardziej poważna, gdy w grę będą wchodzić zaburzenia o podłożu hormonalnym lub metabolicznym. Z czego by to nie wynikało, konieczne staje się odwiedzenie specjalisty, który przeprowadzi stosowny wywiad z pacjentem i dokona odpowiednich pomiarów. Podczas takiej wizyty konieczne będzie skorzystanie z wagi medycznej ze wzrostomierzem.

O ile spadek masy ciała w wyniku krótkotrwałej niedyspozycji zdrowotnej nie powinien być aż tak niepokojący, o tyle gwałtowna utrata wagi z niewyjaśnionych przyczyn może już stanowić problem. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wstępnej diagnozy skieruje pacjenta na szczegółowe badania, które pozwolą ustalić przyczynę zaistniałych zmian. Zasadniczo są dwie przyczyny, organizm otrzymuje zbyt małą ilość kalorii albo zbyt szybko je spala.

Jakie choroby mogą przyczynić się do utraty masy i jakie badania należy zrobić aby je zdiagnozować?

Przede wszystkim na długiej liście chorób znaleźć można choroby jelit, choroby pasożytnicze, stany zapalne żołądka, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, choroby tarczycy, cukrzycę, choroby krwi, choroby układu krążenia, choroby wątroby i nerek oraz choroby nowotworowe. W celu sprawnego wykrycia nieprawidłowości należy wykonać badania według zaleceń lekarza. Wykaz badań nie jest sztywny, w zależności od wstępnej diagnozy lekarz skieruje pacjenta na podstawowe badanie krwi, czyli morfologię, badanie które wykaże czy są jakieś stany zapalne na przykład Odczyn Biernackiego, zwany potocznie OB, badanie stężenia hormonów tarczycy, na przykład TSH, które pozwoli wykluczyć choroby tarczycy, bądź określić czy jest niedoczynność czy nadczynność tego gruczołu, a także badanie kału. Jeżeli podejrzenie będzie ukierunkowane na przykład na problemy gastrologiczne lekarz może skierować na badania bardziej specjalistyczne, takie jak gastroskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa czy usg jamy brzusznej, usg nerek i inne. Specjalista dysponując wynikami zleconych badań jest w stanie dobrać odpowiednią metodę leczenia i w porę zahamować postępującą chorobę.

 

Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.