• Terapia hiperbaryczna – skuteczne leczenie bez bólu

Terapia hiperbaryczna – skuteczne leczenie bez bólu

2017-03-30 \\ Choroby i dolegliwości \\

Z roku na rok coraz popularniejsza staje się terapia w komorze hiperbarycznej. Natlenienie organizmu daje bardzo dobre rezultaty i pomaga przy naprawdę wielu poważnych schorzeniach. Kto może korzystać z tego typu leczenia? Jakie przynosi ono rezultaty?

Trochę historii

Lista wskazań do terapii hiperbarycznej popartych dowodami i dokładnymi analizami została ustalona przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Hiperbarycznej (European Underwater and Baromedic Society) oraz Towarzystwo Medycyny Podwodnej i Hiperbarycznej (Undersea and Hyperbaric Medicine Society). Od tej pory ta metoda leczenia jest w pełni akceptowana w medycynie. Co więcej, podkreśla się, że daje ona nierzadko większe rezultaty niż klasyczne formy leczenia.


Tlenoterapia hiperbaryczna – bezpieczna forma leczenia

Jest to przede wszystkim terapia bez udziału szkodliwej chemii, nie ma ryzyka powikłań czy też skutków ubocznych. Każdy organizm w sposób naturalny ma zapotrzebowanie na tlen, a komora hiperbaryczna dostarcza go naszym komórkom. Tlen dostaje się nawet do bardzo trudnych, niedostępnych miejsc. Natleniony odpowiednio organizm to energia i siła – to większa odporność na infekcje oraz wszelkiego rodzaju bakterie.

Coraz więcej lekarzy specjalistów przekonuje się do terapii hiperbarycznej. Najczęściej pacjentami korzystającymi z tej metody leczenia są osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju schorzenia ortopedyczne i neurologiczne. Tlen z komory hiperbarycznej przyspiesza gojenie się ran oraz rekonwalescencję po złamaniu kości. Terapia hiperbaryczna jest także bardzo pomocna przy typowych schorzeniach neurologicznych, takich jak autyzm, choroba Parkinsona czy też dziecięce porażenie mózgowe.

Jak przy każdej nowatorskiej metodzie leczenia, bardzo istotna jest tutaj regularność. Jeden zabieg niestety nie wystarczy. Zaleca się skorzystanie z co najmniej dziesięciu zabiegów regeneracyjnych. Wtedy możemy poczuć jakieś efekty terapii. Z tego też powodu zazwyczaj terapia hiperbaryczna pojawia się w pakiecie kompleksowych zabiegów na turnusach rehabilitacyjnych. Regularne poddawanie się tlenoterapii sprawia, że nawet pacjenci z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi czują się lepiej.