• Soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne – dla kogo?

Soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne – dla kogo?

2017-02-23 \\ Choroby i dolegliwości \\

Osoby z wadą wzroku mają dwie możliwości: zdecydować się albo na okulary, albo na soczewki kontaktowe. Jeśli wybiorą te drugie, stają przed kolejną alternatywą.

Nie chodzi tutaj wcale o to, czy wybrać soczewki barwne, czy soczewki bezbarwne. Wyboru należy dokonać między soczewkami sferycznymi, torycznymi i multifokalnymi. Wszystko zależy od tego, jaką mamy wadę wzroku.

 

Soczewka soczewce nierówna

Niemal wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe, ale nie wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe takie same. Nie chodzi jedynie o moc, czyli ilość dioptrii, chodzi również o typ. Wśród soczewek kontaktowych wyróżnia się soczewki sferyczne, toryczne i multifokalne. Najprościej rzecz ujmując: soczewki sferyczne noszą osoby z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, soczewki toryczne osoby z astygmatyzmem (znajdziesz je tutaj), natomiast soczewki multifokalne - osoby z presbiopią, zwaną potocznie  starczowzrocznością. O tym, jakie soczewki powinniśmy nosić, decyduje badanie wzroku. Należy się na nie udać do okulisty lub optometrysty. Obecnie na ogół w każdym salonie optycznym znajduje się gabinet okulistyczny i optymetrystyczny, w którym nie tylko możemy zbadać wzrok, ale również dobrać odpowiednie dla siebie soczewki.

 

Soczewki sferyczne – na krótkowzroczność i dalekowzroczność

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to najczęściej występujące wady wzroku. Krótkowzroczność skupia obraz przed siatkówką zamiast na siatkówce, przez co lepiej widzi się tylko z bliska, natomiast dalekowzroczność zamiast na siatkówce, skupia obraz za siatkówką, przez co lepiej widzi się tylko z daleka. Zarówno przy jednej, jak i drugiej wadzie stosuje się soczewki sferyczne. Soczewki sferyczne, które nazywa się inaczej soczewkami jednoogniskowymi, korygują wzrok do bliży lub do dali, w zależności od potrzeby. Posiadają one parametr PWR, określający moc sferyczną. U krótkowidzów stosuje się soczewki, które rozpraszają obraz, w zależności od wady od -0,25 dioptrii do -25 dioptrii, zaś u dalekowidzów stosuje się soczewki, które skupiają obraz, w zależności od wady od +0,25 dioptrii do + 25 dioptrii.

 

Soczewki toryczne – na astygmatyzm

Astygmatyzm, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, to jedna trzech głównych wad wzroku. Astygmatyzm wynika z niesymetryczności rogówki oka, przez co obraz wydaje się zniekształcony i nieostry. Przy astygmatyzmie stosuje się soczewki toryczne. Soczewki toryczne, oprócz korekcji wzroku do bliży lub do dali, odpowiednio załamują obraz. Poza parametrem PWR posiadają one również parametr mocy cylindrycznej CWL oraz parametr osi cylindra AXE.

 

Soczewki multifokalne – na presbiopię, czyli starczowzroczność

Starczowzroczność, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u wielu osób wraz z przekroczeniem pewnego wieku. Wadę presbiopii powoduje stwardnienie rogówki. W rezultacie taka osoba potrzebuje innej mocy do bliży i innej mocy do dali. Przy wadzie tej stosuje się soczewki multifokalne. Soczewki multifokalne, które nazywa się inaczej soczewkami dwuogniskowymi lub progresywnymi, korygują wzrok do bliży oraz do dali jednocześnie. Posiadają one parametr PWR, czyli mocy sferycznej.