• Psychoterapia - jak wyglądają jej poszczególne etapy?

Psychoterapia - jak wyglądają jej poszczególne etapy?

2017-06-09 \\ Psychologia \\

Leczenie u psychoterapeuty jest zwykle długotrwałym procesem, który wymaga dokładnego przepracowania danego problemu. Na czym polegają jego kolejne etapy?

Konsultacja terapeutyczna

Odbywa się podczas pierwszego spotkania lub – jeśli sytuacja pacjenta tego wymaga – obejmuje 2 do 3 sesji. Ten czas służy określeniu problemu oraz doborowi odpowiedniej metody leczenia. Terapeuta przeprowadza wywiad, mający na celu jak najlepsze poznanie danej osoby i jej problemu, aby na tej podstawie postawić diagnozę. Konsultacja umożliwia również osobie zainteresowanej poznanie psychoterapeuty i jego sposobu pracy.

 

Terapia indywidualna

Cykl spotkań, mających na celu stopniowe „rozpracowywanie” problemu oraz poprawę funkcjonowania osoby, biorącej udział w terapii. Jak zaznacza na swojej stronie Marta Myszkowska-Litwa - Certyfikowany psychoterapeuta Gestalt, na tym etapie terapeuta towarzyszy pacjentowi w procesie poznawania siebie oraz analizie źródeł problemu. Materiałem do pracy może być wszystko: myśli, uczucia, relacje z ludźmi, konkretna sytuacja czy sprawa z przeszłości. Ważne, żeby zawsze być na tyle szczerym, na ile to możliwe.

 

Etapy procesu psychoterapeutycznego

Leczenie u psychoterapeuty obejmuje kilka etapów, z których każdy może wiązać się z innymi odczuciami. Na początku – jeśli wybraliśmy dobrego specjalistę – czujemy zwykle ulgę i nadzieję na poprawę. W trakcie dalszych sesji może pojawić się jednak rozczarowanie (jeśli efekty nie przychodzą tak szybko, jak byśmy sobie życzyli), a nawet frustracja czy złość. Często odczuwamy również bezsilność i zagubienie – zwłaszcza jeśli odkryliśmy problem, którego istnienia nie zakładaliśmy. Warto pamiętać, że to naturalne: psychoterapia ma nierówne tempo i wiąże się z różnymi emocjami. Jeśli zdarzy się nam spotkanie, podczas którego nic nie osiągnęliśmy, lub mamy wrażenie, że długo stoimy w miejscu, nie należy się zniechęcać – proces leczenia zwykle jest długotrwały, zaś spowolnienie jego tempa nie oznacza braku skuteczności.

 

Jak długo trwa psychoterapia?

Wszystko zależy od problemu, którego dotyczy, a także uwarunkowań indywidualnych. Minimum to zwykle 3 miesiące, maksimum – kilka lat. Po 3–6 miesiącach większość osób widzi znaczącą poprawę. Warto podkreślić, że w rokującej terapii pierwszą pozytywną zmianę powinniśmy zauważyć już po kilku pierwszych spotkaniach. Może ona dotyczyć np. ogólnej poprawy nastroju, poczucia nadziei czy więcej siły i odwagi do zmierzenia się z problemami. Jeśli po 4-5 pogłębionych sesjach konsultacyjnych nie odczuwamy jednak żadnej zmiany, warto zastanowić się nad wyborem innego psychoterapeuty.