• O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej?

O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej?

2015-04-23 \\ Choroby i dolegliwości \\

Wyczuwalny ból w klatce piersiowej może mieć wiele różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z samym sercem. Jedno jest pewne – zawsze niezbędna w takim wypadku jest wizyta u lekarza.

Jest kilka rodzajów bólu w klatce piersiowej. Może być to ból uciskający, dławicowy czy też podobny do ukłucia i jeśli nie jest skutkiem nadwyrężenia mięśni po siłowni – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Często przyczyną takich dolegliwości może być początek choroby wieńcowej. Jak go rozpoznać?  To ból usytuowany w części środkowo-zamostkowej klatki piersiowej i często promieniujący do ramion, szyi i łopatek. Uczucie bólu jest charakterystycznie uciskające, niekiedy wręcz dławiące.

Ból w tej części ciała często spowodowany jest stresem i nie musi od razu oznaczać choroby serca. Taki rodzaj bólu wiąże się również z kołataniem serca lub drętwieniem kończyn. Istnieje możliwość, że to tzw. nerwica serca. Jeśli lekarz stwierdzi, że ból wywołany jest stresem, zleci leczenie środkami uspokajającymi lub w formie psychoterapii.

Dolegliwości, tak jak i ich przyczyny, są zawsze różne i muszą być badane indywidualnie, bo możliwych powodów ich występowania jest cała lista. Zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa, objawiające się na przykład bólem w okolicach serca podczas kasłania lub głębokich wdechów, mogą na przykład wskazywać na ucisk nerwu w okolicach kręgosłupa.

Częstą przyczyną bóli w klatce piersiowej jest zbliżający się zawał serca. Jest to niestety znak naszych czasów, a zawał może dotknąć nawet osoby w młodym wieku. Przyczyną zwykle jest niezdrowy tryb życia – palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, stres lub nieleczona cukrzyca. Wszelkie bóle w okolicach serca, szczególnie te nieprzemijające, powinny być dla nas ostrzeżeniem przed poważną chorobą i sygnałem do umówienia wizyty lekarskiej.