• Nowoczesna endodoncja – leczenie kanałowe bez bólu

Nowoczesna endodoncja – leczenie kanałowe bez bólu

2017-03-30 \\ Choroby i dolegliwości \\

Endodoncja mikroskopowa to nowoczesna metoda leczenia kanałowego. Stosuje się przy niej znieczulenie miejscowe. Mikroskop pozwala na dokładniejsze oczyszczenie kanałów, co zapewnia większą szansę na zachowanie zęba i brak konieczności wypełniania ubytku po nim.

Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który obejmuje diagnostykę oraz leczenie zmian w miazdze zęba (mocno unerwionej tkanki wypełniającej wnętrze zęba, wraz z kanałami) i tkankach okołowierzchołkowych (tkankach kostnych, które otaczają otwór w korzeniu zęba). Stosuje się tu zazwyczaj leczenie kanałowe, które polega na usunięciu chorej miazgi z kanału zębowego, wypełnieniu go oraz uszczelnieniu. Endodoncja mikroskopowa pozwala na bardzo dokładną analizę stanu zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warszawie jest przeprowadzane z użyciem nowoczesnego sprzętu, między innymi w renomowanej klinice Supradent. Umożliwia on wgląd w cały system kanałów znajdujących się we wnętrzu zęba. Mikroskop ułatwia oczyszczenie, a co za tym idzie – zachowanie naturalnego zęba. Zmniejsza to ryzyko zakładania protezy bądź implantu. Przy standardowo wykonywanej endodoncji leczenie utrudniają zakrzywione korzenie, zrośnięte bądź wąskie kanały, a także specyficzna budowa anatomiczna zęba. Oprócz tego bez mikroskopu czasem nie udaje się odnaleźć wszystkich kanałów. Zdarza się, że narzędzia używane w trakcie zabiegu łamią się. Leczenie mikroskopowe eliminuje te trudności.

 

Leczenie kanałowe – etapy

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem niewiele różni się od tradycyjnych metod używanych w endodoncji. Przebieg wizyty jest następujący:

  • lekarz umieszcza mikroskop na wysięgniku nad głową pacjenta – urządzenie umożliwia zajrzenie wgłąb zęba;
  • następnie endodonta podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe;
  • specjalista izoluje ząb od pozostałej części jamy ustnej, wkładając koferdam (cienki płat silikonowej gumy, zwany ślinochronem, który zastępuje ligninowe wałki wchłaniające ślinę) oraz zabezpiecza pacjenta przed połknięciem leków lub materiałów używanych do leczenia;
  • lekarz otwiera ząb i wyjmuje z niego miazgę, dzięki czemu może dostać się do kanałów;
  • stomatolog przystępuje do dokładnego oczyszczania kanałów, wyjmując miazgę znajdującą się w stanie zapalnym – zamiast niej zakładane jest wypełnienie;
  • endodonta osusza kanały zębowe;
  • następnie lekarz wypełnia wnętrze zęba plastycznym materiałem, który szczelnie pokryje oczyszczone miejsca;
  • ostatni etap to założenie podkładu oddzielającego kanały od plomby i samej plomby.

 

Leczenie kanałowe – cena

Chory ząb może być leczony w przychodniach państwowych lub prywatnych. Leczenie kanałowe w NFZ jest refundowane na 12 przednich zębów: od jedynek do trójek. Bezpłatna endodoncja przysługuje natomiast kobietom w ciąży i połogu oraz dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jedynym ograniczeniem jest liczba kanałów: można leczyć nie więcej niż 3 kanały w jednym zębie. Koszt prywatnej endodoncji to około 500-2000 zł, zależnie od tego, czy ząb ma jeden, czy też więcej korzeni.