• Najlepsze rodzaje oprawek do okularów

Najlepsze rodzaje oprawek do okularów

2017-08-01 \\ Choroby i dolegliwości \\

Coraz więcej osób włącza okulary w swój image jako jeden z elementów stylizacji. Nic dziwnego, skoro okulary wyglądają coraz atrakcyjniej. Odpowiadają za to oprawki nadające okularom niebanalnego charakteru.

Okulary jako element stylizacji

Nie wiadomo, kiedy i gdzie dokładnie powstały okulary, ale wiadomo, że już od zamierzchłych czasów wiedziano, iż przez specjalne szkło widzi się lepiej. W starożytności na przykład cesarze oglądali walki gladiatorów przez wyszlifowany szmaragd. Okulary zadebiutowały jednak dopiero w nowożytności, a ściślej w piętnastym stuleciu. To jednak w stuleciu szesnastym powróciły z lepszą dokładnością, co wynikało z przełomowych odkryć w dziedzinie optyki, dokonanych przez Jana Keplera. Początkowo drogie okulary stały się symbolem awangardy i bogactwa, z czasem się jednak rozpowszechniły. W dwudziestym stuleciu zostały wyparte przez soczewki kontaktowe, ale obecnie przeżywają swój renesans. Otóż za sprawą stylowych oprawek okulary zostały swoistym elementem stylizacji. Za projektowanie okularów zabrały się największe domy mody, a za ich promocję największe agencje reklamowe. Noszą je największe gwiazdy – aktorzy, piosenkarze, celebryci. Nic więc dziwnego, że okulary chcą nosić ci, co muszą, i ci, co mogą.

 

R-Ewolucja okularowa

Ewolucja okularów dotyczy zarówno szkieł, jak też oprawek. Szkła wyrabia się już nie tylko szklane, ale przede wszystkim plastikowe, do tego ze specjalnymi, ochronnymi powłokami. Oprawki do okularów korekcyjnych również wyrabia się z coraz lepszych materiałów, między innymi z wysokiej klasy tworzyw. Sprawia to, że okulary dłużej odgrywają swoją rolę, a przy tym wyglądają o przysłowiowe niebo lepiej. W efekcie aż chce się je nosić

 

Oprawki a okulary

Tak jak fryzurę dobiera się do kształtu głowy i koloru cery, tak samo okulary wybiera się stosownie do indywidualnego wyglądu. O ile szkła wybiera się pod kątem wady wzroku, o tyle w przypadku oprawek górę bierze funkcja stylizacyjna, bo dobiera się je do kształtu twarzy i koloru włosów. Czarne i czerwone oprawki pasują do każdego rodzaju włosów, czyli ciemnych, rudych, blond i siwych. Srebrne oprawki pasują najbardziej do włosów czarnych i siwych, a nie pasują do włosów blond. Złote oprawki najbardziej pasują do włosów rudych i blond, a nie pasują do włosów siwych. Rozróżniamy oprawki okrągłe, owalne, geometryczne i prostokątne. Do twarzy okrągłej najbardziej pasują geometryczne i prostokątne, a najmniej - okrągłe. Do twarzy owalnej pasuje każdy kształt okularów. Do twarzy kwadratowej najlepiej pasują okrągłe i owalne, a najmniej geometryczne. Do twarzy prostokątnej najlepiej pasują owalne i prostokątne, a najmniej okrągłe i kwadratowe. Do twarzy sercowatej z kolei najlepiej pasują oprawki okrągłe lub okulary bez oprawek, a najmniej kwadratowe i prostokątne.