• Nadwzroczność: wady i leczenie

Nadwzroczność: wady i leczenie

2017-02-21 \\ Choroby i dolegliwości \\

Dalekowzroczność (hyperopia) to wada wzroku, która powstaje na skutek ogniskowania promieni świetlnych za siatkówką oka. Chory nie widzi wyraźnie ani z bliska, ani z daleka.

Laserowa korekcja wzroku pomaga przywrócić dobry wzrok lub zmniejszyć wadę. W nadwzroczności stosuje się też szkła cylindryczne lub soczewki kontaktowe, które wyostrzają widzenie.

Dalekowzroczność i krótkowzroczność to najczęstsze wady wzroku. U młodszych osób wada wzroku koryguje się samoistnie, gdy gałki oczne się powiększają. U znacznej większości małych dzieci występuje niewielki poziom nadwzroczności. W wieku 8-10 lat na ten rodzaj choroby oczu cierpi prawie połowa osób. U dorosłych dalekowzroczność występuje w co piątym przypadku.

 

Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność lub hyperopia) to wada wzroku, która polega na ogniskowaniu promieni świetlnych za siatkówką oka. Zależnie od stopnia wady można wyróżnić:

  • dalekowzroczność małą – do 2,5 dioptrii,
  • dalekowzroczność średnią – od 2,5 do 6 dioptrii,
  • dalekowzroczność dużą – ponad 6 dioptrii.

Małe dzieci mają zbyt kulistą soczewkę, co powoduje dalekowzroczność fizjologiczną, której stopień zależy od wielkości gałki ocznej. Dalekowzroczność starcza występuje u osób powyżej 70. roku życia i powstaje, gdy soczewka zmienia współczynnik załamania światła. Osoby z tą wadą wzroku nie mają zazwyczaj więcej niż 2,5 dioptrii. Choroba, podobnie jak jaskra i astygmatyzm, może mieć podłoże genetyczne.

 

Jak objawia się dalekowzroczność?

Osoby z nadwzrocznością widzą źle zarówno z bliska, jak i z daleka. W tej chorobie obraz, który widzi oko, jest zawsze zogniskowany poza siatkówką. To zaburzenie widzenia łączy się ze zmęczeniem oczu, bólami głowy, łzawieniem, a niekiedy z zezem zbieżnym. Po długotrwałym czytaniu lub pisaniu osoba dotknięta nadwzrocznością odczuwa dyskomfort związany z mniejszym bądź większym bólem głowy i oczodołów. Bardzo wysoki stopień nadwzroczności może powodować niedowidzenie, a nawet ślepotę.

 

Leczenie nadwzroczności – operacja refrakcyjna, soczewki korekcyjne

Skiaskopia i refraktometria to badania specjalistyczne pomagające zdiagnozować dalekowzroczność. Ten zabieg musi być poprzedzony chwilowym pozbawieniem oka możliwości akomodacji. Po rozpoznaniu wady należy wybrać szkła korekcyjne, które zachowają ostrość widzenia. Jeśli stopień nadwzroczności nie jest duży, soczewka korekcyjna jest w stanie zapewnić dobre widzenie z prawidłową akomodacją. Zaleca się wówczas noszenie okularów lub soczewek kontaktowych o znaku plus. Małe dzieci z nadwzrocznością nie muszą jej korygować, ponieważ wada maleje wraz z rozwojem gałki ocznej. Wystarczą tylko okresowe kontrole u okulisty. Operacja refrakcyjna to korekcja wzroku wykonywana u dorosłych. Jest to zabieg, który modeluje rogówkę za pomocą medycznego lasera. Cena usługi zaczyna się od 2 000 zł. Zarówno osoby z soczewkami korygującymi, jak i po zabiegu laserowym powinny odbywać wizyty kontrolne 1 lub 2 razy do roku, aby zbadać stopień wady wzroku. Można też naturalnie dbać o swoje oczy, chroniąc je przed słońcem i stosując okulary z filtrem. Dieta bogata w warzywa (marchew, pomidory i pestki dyni) i owoce (żurawina, brzoskwinie) pozytywnie wpływa na widzenie. Substancje korzystne dla oczu to witamina A, C i E. Cynk natomiast bierze udział w produkcji rodopsyny, która pozwala rozróżniać odcienie szarości.