• Musiałeś usunąć ząb? Pomyśl nad implantami

Musiałeś usunąć ząb? Pomyśl nad implantami

2016-10-19 \\ Choroby i dolegliwości \\

Czasami zdarza się, że pomimo faktu, iż dbamy o higienę jamy ustnej, jeden z zębów jest nie do odratowania i musimy go usunąć. Najczęściej usuwamy zęby, które mają zniszczoną tkankę twardą i niestety nie nadają się już do odbudowy protetycznej.

Czasami usuwamy też zęby z pozostawionymi torbielami oraz zęby zatrzymane. Na szczęście dzisiaj usunięcie zęba nie wiąże się z bólem czy innymi niedogodnościami, gdyż współczesne środki znieczulające całkowicie „wyizolują” nieprzyjemne skutki ekstrakcji.

 

Co zrobić po usunięciu zęba?

Co możemy zrobić, gdy usunęliśmy już zęba? Bo przecież nie możemy zostawić „dziury” po zębie. Po pierwsze, nie wygląda to zbyt estetycznie; po drugie zaś, może mieć negatywny wpływ na naszą szczękę. Zęby mogą się wykrzywiać i przesuwać, szczęka również podlega różnym odkształceniom. Na szczęście współczesna stomatologia zna wiele sposobów na "załatanie" miejsca, z którego został usunięty ząb. Który z tych sposobów jest najpopularniejszy? Oczywiście są nim implanty. Implant, mówiąc najprościej, to sztuczny korzeń, na którym odbudowujemy utracony ząb. Jest to tytanowa śruba, którą wkładamy w kość szczęki, a później osadzamy widoczną część zęba. Implant możemy wszczepić od razu po ekstrakcji lub też nawet do 4 miesięcy po tym zabiegu. Jakie zalety mają implanty? Po pierwsze, są bardzo trwałe. Mogą nam one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto sztuczny ząb zachowuje się zupełnie tak samo jak ząb naturalny, żadnym zmianom nie podlega także nasza szczęka. Jedyną rzeczą, która może nas zniechęcać do implantu, jest jego cena, gdyż jest ona stosunkowo wysoka.

 

Inne rozwiązania

A co jeszcze możemy zrobić, gdy wyrwiemy zęba? Możemy wstawić sobie mosty lub protezy ruchome. Są one wprawdzie tańsze, ale nie tak wytrzymałe jak implanty. Należy je od czasu do czasu modyfikować, zmieniać i poprawiać. A wiadomo, że wiąże się to z pewnymi kosztami. Może więc lepszym rozwiązaniem jest jednak implant, za którego zapłacimy raz i przez kilkadziesiąt lat będziemy mieli spokój.

Więcej informacji o implantach zębowych znajdziesz na stronach studia Dentesteticahttp://www.dentestetica.pl/leczenie/implanty-zebow