• Miłość z daleka – czy związek na odległość może przetrwać?

Miłość z daleka – czy związek na odległość może przetrwać?

2019-06-17 \\ Psychologia \\

W kosmopolitycznym świecie miłość na odległość może przydarzyć się każdemu. Ludzie częściej niż kiedyś przeprowadzają się, zmieniają pracę, studiują za granicą. Wyjeżdżają i wracają. A w międzyczasie zakochują się. Nierzadko potem zakochanych dzielą tysiące kilometrów i godziny lotów.

Szczęśliwy i udany związek na odległość? To możliwe, choć bywa bardzo trudne. Niektóre pary już w ten sposób zaczynają, dla innych etap rozłąki jest czymś nowym, wytrąceniem z długoletniej rutyny. Jeden i drugi przypadek może mieć pozytywny finał w postaci umocnienia się relacji. Co więcej, odległość może być tym, co trzyma związek w ryzach.

 

Dobre strony związku na odległość

Miłość na odległość to nie tylko tęsknota i samotne wieczory. Ku zaskoczeniu wielu z nas, są takie pary (często małżeństwa z wieloletnim stażem), które w rozłące funkcjonują znacznie lepiej, niż w typowym związku stacjonarnym. Czas spędzany z dala od partnera jest u osób z takich związków czasem realizacji własnych potrzeb i robienia kariery bez wyrzutów sumienia. To nierzadko kompromis pomiędzy niechęcią do życia w pojedynkę a mocno wyemancypowanym Ja. Aby taki związek działał muszą spotkać się dwie osoby o takich samych potrzebach, ufające sobie i rozumiejące wzajemnie swoje wybory.

 

Rozłąka jak afrodyzjak

Tymczasowe rozstania mogą działać na związek dopingująco. Wyzwalają tęsknotę, a jednocześnie ekscytację wynikającą z oczekiwania na ponowne spotkanie. Czas spędzony z ukochaną osobą staje się bardziej cenny, dlatego też parze zależy na tym, aby spędzić go jak najlepiej. Jest więc etap planowania, a potem przygotowywania się do spotkania, często poprzedzony odliczaniem dni. W ten sposób nawet długoletnie związki mogą na nowo cieszyć się klimatem pierwszych randek.

 

Próba czasu i przestrzeni

O tym, czy miłość na odległość przetrwa, wbrew pozorom decyduje nie tylko dzieląca partnerów przestrzeń. Istotną rolę odgrywa również czas. Innymi słowy, kluczowe jest jak długo ma trwać rozłąka i czy jest tymczasowa. Świadomość, że pewnego dnia wszystko wróci do normy, pomaga wytrwać. Ale nawet, jeśli nie wiemy, kiedy to się stanie, warto zawalczyć o naszą relację. Wiele jest sposobów na podtrzymanie i umocnienie więzi na odległość. Podstawą jest regularny i częsty kontakt, np. poprzez codzienne videorozmowy, smsy, „wspólne zajęcia”. Partnerzy mogą umawiać się, że będą robili dokładnie to samo, w tym samym czasie, by potem móc o tym porozmawiać. Świetnie sprawdza się tu chociażby czytanie tej samej książki czy oglądanie filmu. W sytuacji permanentnej rozłąki warto też zatroszczyć się o wspólne wakacje i weekendowe wypady.

 

Kilometry zaufania

Kiedy jesteśmy z dala od siebie, niemal ciągle nurtuje nas, co właściwie i z kim robi w danej chwili nasza druga połowa. Codzienny kontakt i opowiadanie o minionym dniu oraz planach na kolejny, pomaga utemperować nieco wyobraźnię każdej ze stron. W ten sposób wzmacniamy również wzajemne zaufanie, a to przecież fundament każdego związku. W relacji na odległość jest szczególnie ważne, bo niemal codziennie poddajemy je próbie. Więcej na temat związków możesz znaleźć na stronie https://lycknis.com/pl/