• Medycyna estetyczna  - wskazania oraz przeciwwskazania powiększaniu biustu

Medycyna estetyczna - wskazania oraz przeciwwskazania powiększaniu biustu

2016-04-01 \\ Choroby i dolegliwości \\

Od wielu lat lekarze zajmujący się chirurgią plastyczną mają ręce pełne roboty. Na całym świecie kobiety pragną wyglądać możliwie najpiękniej.

Co prawda zadowalający efekt można osiągnąć używając kosmetyków czy regularnie korzystając z zabiegów oferowanych przez salony piękności, jednakże nierzadko w pewnym momencie paniom przestaje to wystarczać. Wtedy decydują się na wizytę u specjalisty, aby poprawić wygląd swojego nosa czy przeprowadzić liposukcję. Inną niezwykle popularną operacją jest powiększanie piersi.

 

Powiększanie piersi – dlaczego kobiety się na nie decydują

Większość kobiet decydujących się wykonanie tego zabiegu to osoby, które nie ukończyły 50 lat. Warto wspomnieć, że ponad połowa z nich powiększa biust, ponieważ pragnie czuć się atrakcyjniej. Jednak co najmniej dwie niemedyczne przyczyny, dla których kobiety decydują się na przeprowadzenie zabiegu:

Zwiększenie atrakcyjności – to powód najbardziej oczywisty. W mediach królują zdjęcia kobiet o idealnych proporcjach, z pięknym, jędrnym, choć niekoniecznie bardzo dużym biustem. Część pań dąży do osiągnięcia takiego idealnego ciała, pozostałe kreują własny obraz ideału piękna. Obie te grupy łączy chęć poprawy wyglądu właśnie poprzez zabiegi chirurgii plastycznej.

Poprawa kształtu piersi po porodzie – po ciąży piersi mogą wyglądać gorzej, niż przed tym okresem. Wiele pań jest sfrustrowanych wyglądem swojego ciała po porodzie, dlatego, aby go poprawić i ujędrnić biust, który jest przecież atrybutem kobiecości, decydują się na zabieg.

 

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Naturalnie spora część pań, które powiększają piersi robią to, aby poprawić swoją samoocenę, czy też zwiększyć atrakcyjność wobec płci przeciwnej. Istnieją jednak także wskazania do wykonania takiego zabiegu, a należą do nich, między innymi:

Zespół Polanda – charakterystycznym dla tego zespołu jest fakt, że jedna storna klatki piersiowej nie rozwija się tak jak powinna. Zatem kobieta cierpiąca na tę anomalię ma tylko jedną pierś. W takim przypadku decyzja o powiększeniu piersi jest jak najbardziej uzasadniona.

Duża asymetria piersi – zwykle kobiece piersi są symetryczne, jednakże w większości przypadków nie ma to istotnego wpływu na wygląd kobiety. Niekiedy zdarza się jednak, że piersi  różnią się wielkością dość znacząco. W takiej sytuacji powiększenie biustu jest wskazane, ponieważ może w dużym stopniu wpłynąć na podwyższenie samooceny kobiety.

Po przebyciu raka piersi – w przypadku kiedy w związku z chorobą zostały usunięte piersi, może zostać przeprowadzona ich rekonstrukcja.

 

Przeciwwskazania do powiększania piersi

Zapewne wiele kobiet sądzi, że decyzja o powiększeniu biustu zależy wyłącznie od tego, czy same zechcą się na taki zabieg zdecydować. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zabiegu. Należą do nich:

Ciąża –kobiety będące w stanie błogosławionym, ale także po porodzie dopóki karmią dziecko nie mogą poddać się zabiegowi.

Infekcja – nawet najmniejsza infekcja (jak choćby zwykły katar czy przeziębienie) uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu, musi on zostać przełożony na inny termin.

Wiek – oczywiście nie można wykonać zabiegu osobie, która nie ukończyła 18 roku życia. Jeśli chodzi o górną granicę wieku to raczej takiej nie ma. Warto jednak pamiętać, że im młodsze ciało tym lepszy efekt uda się uzyskać (przede wszystkim biust będzie bardziej jędrny).

Zaburzenie krzepnięcia krwi – z przyczyn oczywistych u kobiet z taką przypadłością operacja nie może zostać przeprowadzona.

Zmiany w piersiach – wykrycie jakiejkolwiek zmiany w piersi jest jednoznaczne z absolutnym zakazem przeprowadzenia operacji. Przed zabiegiem każda pacjentka jest poddawana dokładnym badaniom mającym na celu sprawdzenie czy w okolicy gruczołu sutkowego nie znajduje się żaden guzek.

Przeciwwskazania psychologiczne – w przypadku depresji, czy pewności, że powiększenie piersi spowoduje rozwiązanie wszelkich problemów, może spowodować, że lekarz odmówi zabiegu, pomimo braku fizycznych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.