• Leczenie kanałowe - przeciwwskazania

Leczenie kanałowe - przeciwwskazania

2017-11-24 \\ Choroby i dolegliwości \\

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, polega w największym skrócie na usunięciu zakażonej miazgi zęba i zastąpieniu jej odpowiednim wypełnieniem.

Intencją stosowania leczenia endodontycznego jest uniknięcie ekstrakcji zęba. Zachowanie go jest rozwiązaniem tańszym i korzystniejszym dla pacjenta.

 

Kiedy rozpoczynamy leczenie kanałowe?

Podstawowym warunkiem rozpoczęcia usuwania miazgi jest nieodwracalność zmian chorobowych. Metodę tę można więc zastosować tylko w wypadku, gdy inne metody - przede wszystkim pokrycie miazgi zęba odpowiednim lekiem - okażą się nieskuteczne. Istnieje kilka kategorii przeciwwskazań do zastosowania leczenia kanałowego. Pierwszą z nich są ograniczenia anatomiczne. Jeśli kształt kanałów zęba uniemożliwia wykonanie całej procedury, ząb powinien zostać usunięty. Jest to zawsze bezpieczniejsze niż narażenie pacjenta na zakażenie spowodowane niepełnym usunięciem zainfekowanej tkanki.

 

Stan jamy ustnej a leczenie kanałowe

Negatywny wpływ na możliwość zastosowania leczenia endodontycznego może mieć także stan higieny jamy ustnej. Jeśli jest on zły, a lekarz stomatolog na podstawie wywiadu uzna, że sytuacja nie ulegnie poprawie, nie powinien stosować tej formy kuracji. Także pęknięcie korzenia zęba lub zmiany przy jego wierzchołku są podobną przeszkodą - wtedy lekarz może zdecydować się na usunięcie tej części, która jest objęta chorobą.

 

Choroby ogólnoustrojowe

Ostatnią kategorią przeciwwskazań są choroby ogólnoustrojowe. W każdym wypadku konieczny jest więc wywiad dotyczący stanu zdrowia, przyjmowanych lekarstw, a niekiedy także konsultacja z lekarzem prowadzącym chorego. Przede wszystkim problemem mogą okazać się choroby mające wpływ na obniżenie odporności pacjenta. Konsekwencją ich zdiagnozowania powinno być zachowanie odpowiednich środków ostrożności i należyty dobór dawek antybiotyków. Szczególnie istotne z perspektywy ewentualnego podjęcia leczenia endodontycznego są: przewlekła niewydolność nerek, skazy krwotoczne, choroby układu sercowo-krwionośnego. Również osoby z przeszczepionymi narządami mogą wymagać antybiotykoterapii w związku z omawianą kuracją.

Warto zwrócić uwagę, że leczenie kanałowe jest uznawane za bardzo bezpieczne i (przy zastosowaniu odpowiedniej sedacji) całkowicie bezbolesne. Wiele powyżej omówionych okoliczności stanowi jedynie powód do szczególnej ostrożności i zastosowania działań osłonowych, inne mogą zostać wyeliminowane dzięki zmianie zachowań pacjenta. Celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie naturalnego uzębienia tak długo, jak to możliwe; usunięcie zęba zaleca się jedynie wówczas, gdy kuracja raczej nie przyniesie efektów.

Więcej o leczeniu kanałowym przeczytacie Państwo w tym miejscu: http://artdent.krakow.pl/oferta/endodoncja-leczenie-kanalowe/.