• Leczenie kanałowe - kiedy się na nie zdecydować?

Leczenie kanałowe - kiedy się na nie zdecydować?

2017-11-24 \\ Choroby i dolegliwości \\

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób dotykających miazgi międzyzębowej. Celem endodoncji jest uniknięcie ekstrakcji zęba i zachowanie jego funkcji w razie infekcji.

Leczenie endodontyczne

Gdy kanał leczonego zęba pozostaje nienaruszony, do zaleczenia ubytku wystarczy wypełnienie. W przypadku trwałego zakażenia miazgi musimy skorzystać z metody, która zupełnie niesłusznie cieszy się złą sławą - leczenia kanałowego.

Na leczenie endodontyczne składa się oczyszczenie kanału z zainfekowanej tkanki, a także ukształtowanie, dezynfekcja i wypełnienie zęba. Działania te stają się niezbędne, gdy nie jest już możliwe wyleczenie miazgi zęba za pomocą leków. Stan taki najczęściej wynika z rozwoju próchnicy. Zdarza się jednak również, że dochodzi do obumarcia tkanki z zupełnie innych przyczyn, w tym z powodu uszkodzenia mechanicznego. W każdym wypadku zmiany chorobowe wiążą się z intensywnym bólem. Leczenie kanałowe jest jednak przeprowadzane w znieczuleniu i nie jest bolesne, a w dłuższej perspektywie przynosi ogromną ulgę.

 

Podstawowe informacje o leczeniu kanałowym

Sama procedura składa się z kilku etapów. Jeszcze przed usadowieniem się na fotelu dentystycznym należy wykonać zdjęcia rentgenowskie uzębienia. Następnie niezbędne jest zabezpieczenie zęba i dziąsła, a także zastosowanie znieczulenia. Dzięki temu lekarz może bezboleśnie usunąć miazgę i wypłukać wnętrze zęba płynem dezynfekującym. W dalszej kolejności odsłonięte kanały wypełnia się odpowiednim materiałem, a ubytek powyżej ich poziomu stosownym wypełnieniem.

Zdarza się jednak, że jednorazowe przeprowadzenie leczenia kanałowego nie wystarczy. Wtedy konieczne są kolejne zabiegi, które mają na celu pozbycie się pozostawionej wewnątrz zęba miazgi lub usunięcie powikłań. Poprawy może wymagać także samo wypełnienie. Część zabiegów wymaga również skorzystania z mikroskopu. Czas trwania wszystkich koniecznych procedur leczniczych może przez to przekroczyć nawet dwie godziny.

Prawidłowo wyleczony ząb może służyć tak samo długo jak zęby, które nigdy leczenia kanałowego nie przeszły. Endodoncja jest ostatnią deską ratunku przed ekstrakcją. Jeśli więc uznamy utrzymanie naturalnego uzębienia za najważniejszą ambicję stomatologii, trudno znaleźć argumenty, które przemawiałyby przeciwko tej metodzie.

Tekst napisany we współpracy z gabinetem stomatologicznym ARTDENT: http://artdent.krakow.pl/oferta/endodoncja-leczenie-kanalowe/leczenie-kanalowe-endodoncja/.