• Kubeczki menstruacyjne – alternatywa dla podpasek i tamponów

Kubeczki menstruacyjne – alternatywa dla podpasek i tamponów

2017-08-01 \\ Choroby i dolegliwości \\

Ważne w czasie miesiączki jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Oprócz specjalnych płynów do mycia służą ku temu podpaski i tampony, a także nieco mniej znane, choć warte poznania, kubeczki menstruacyjne.

Cykl menstruacyjny u kobiety

Kobieta tak została skonstruowana przez Matkę Naturę, aby wydawać na świat dzieci. Nie mogłaby tego robić, gdyby nie to, że zachodzi w niej cykl menstruacyjny. To właśnie on wyznacza dni płodne i niepłodne. Cykl menstruacyjny występuje u każdej zdrowej kobiety od okresu pokwitania przypadającego mniej więcej na dziesiąty rok życia do okresu przekwitania przypadającego mniej więcej na pięćdziesiąty rok życia. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi okres ciąży od poczęcia do porodu, gdy cykl menstruacyjny nie występuje. Najprościej zdefiniować go jako powtarzające się co 28 lub 29 dni zmiany w organizmie kobiety. Powodują je wydzielane przez gruczoły hormony.

 

Przebieg cyklu menstruacyjnego u kobiety

Cykl menstruacyjny trwa mniej więcej 28 dni, choć zdarza się, że 24 lub 30. Składają się na niego cztery fazy: menstruacyjna, folikularna, owulacyjna oraz lutealna. Faza menstruacyjna przypada na 1, 2, 3 i 4 dzień. To okres niepłodny, w czasie którego złuszcza się nabłonek macicy, co objawia się krwawieniem. Faza folikularna przypada na 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, i 13 dzień. To okres niepłodny, nie licząc jego końcówki, podczas którego dojrzewają pęcherzyki Graafa wypuszczające komórki jajowe. Faza owulacyjna przypada na 14 dzień. To okres płodny, podczas którego komórka jajowa zostaje wypuszczona. Faza lutealna przypada na 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dzień. To okres niepłodny, nie licząc jego początku, podczas którego wydzielają się estrogeny oraz progesteron. Dni płodne u kobiety przypadają więc mniej więcej na 12, 13, 14, 15 i 16 dzień, niepłodne natomiast na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dzień. O płodności i niepłodności decyduje też w sporej mierze regularność zachodzenia cyklu menstruacyjnego.

 

Higiena podczas miesiączki

Pierwsza faza cyklu menstruacyjnego, czyli faza menstruacyjna, zwana potocznie miesiączką, polega na krwawieniu z pochwy, spowodowanym złuszczaniem się nabłonka macicy. Wówczas jeszcze bardziej niż zwykle należy dbać o higienę intymną. Najlepiej myć się specjalnymi płynami do higieny intymnej, które oczyszczają i nie powodują podrażnień. Oprócz tego trzeba używać podpasek lub tamponów, które pochłaniają wydzielinę, zapewniając suchość bielizny. Ekologiczną alternatywą dla jednorazowych podpasek i tamponów okazują się kubeczki menstruacyjne wielokrotnego użytku. Kubeczek menstruacyjny wsadza się w pochwę, a gdy napełni się wydzieliną, wyjmuje się go i oczyszcza (sprawdź kubeczki menstruacyjne w alezielonysklep.pl). Oczywiście istnieje wiele innych i bardziej skutecznych sposobów na ochronę środowiska, ale kubeczek menstruacyjny może, choć nie musi, okazać się jednym z nich.