• Kiedy potrzebny ortodonta?

Kiedy potrzebny ortodonta?

2017-08-31 \\ Choroby i dolegliwości \\

Każda wada zgryzu mniej lub bardziej wpływa na wygląd naszego uśmiechu. Warto jednak wiedzieć, że wady te można korygować w każdym wieku.

Zabieg prostowania zębów wiąże się z wieloma korzyściami i nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę, ale także o zdrowie. Okazuje się bowiem, że osoby z krzywymi zębami są znacznie bardziej narażone na wystąpienie próchnicy i chorób przyzębia. Współczesna ortodoncja pozwala pozbyć się tego problemu oraz cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

Kiedy potrzebny ortodonta?

Aparat ortodontyczny nosi się zwykle w młodym wieku, jednak obecnie coraz więcej dorosłych osób decyduje się na wyprostowanie zębów, chcąc zwiększyć pewność siebie. Za jego pomocą możliwe jest skorygowanie nawet poważnych wad zgryzu. Pamiętajmy o tym, że zaniedbywanie uzębienia prowadzi do wielu problemów, a leczenie jest długie, bolesne i kosztowne. Dlatego też znacznie korzystniejsze będzie postawienie na profilaktykę. Krzywe zęby nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale trudniej się je czyści, dlatego też są bardziej podatne na próchnicę. Ponadto częściej pojawiają się choroby przyzębia typu stany zapalne i ropne dziąseł. Kolejnym problemem, z którym muszą borykać się "posiadacze" krzywych zębów, jest to, że nieprawidłowe ich ustawienie przyśpiesza ścieranie się szkliwa i odsłanianie zębiny, co z kolei prowadzi do nadwrażliwości zębów. Można tego wszystkiego uniknąć, decydując się na leczenie ortodontyczne.


DENTestetica - ortodoncja w Krakowie na najwyższym poziomie

Zanim udasz się do ortodonty

Przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest zlikwidowanie kamienia nazębnego i wyleczenie chorych zębów. Dlatego najpierw należy udać się do dentysty. Podczas pierwszej wizyty u ortodonty zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Następnie specjalista zrobi odciski i gipsowe modele uzębienia, na podstawie których zostanie dobrany aparat. Podczas kolejnej wizyty ortodonta założy aparat na oczyszczone zęby. Chociaż samo zakładanie aparatu jest bezbolesne, to pacjent może odczuwać przez kilka dni pewien dyskomfort.