• Jakich usług możemy oczekiwać od dentysty?

Jakich usług możemy oczekiwać od dentysty?

2017-10-05 \\ Choroby i dolegliwości \\

Stomatologia to bardzo rozległa dziedzina medycyny, w skład której wchodzi wiele specjalizacji umożliwiających skuteczne leczenie rozmaitych przypadłości związanych z uzębieniem oraz jamą ustną.

Wybór specjalizacji umożliwia poprawne wykonywanie swojego zawodu i jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż posiadanie rozległej wiedzy na niewystarczającym poziomie.

Ważne jest, aby w jednym ośrodku stomatologicznym było dostępnych jak najwięcej specjalistów z różnych dziedzin, gdyż umożliwia nam to prostsze i szybsze rozwiązanie problemu. Najczęściej placówki stomatologiczne posiadają na dyżurze lekarzy o podobnych specjalizacjach, które pozwalają im sprawnie wykonywać określone zabiegi w ramach pewnego schorzenia.

Przejdźmy jednak do poszczególnych specjalizacji. Naszą przygodę z dentystami zaczynamy od pedodonty. Tak zwany dentysta dla dzieci pomaga najmłodszym zarówno przy dbaniu o zęby mleczne, jak i pierwsze stałe. Pedodonta kontroluje także stan ząbkowania oraz poprawność wzrostu zębów dzieci, dzięki czemu nie będą one musiały nosić aparatu ortodontycznego. A skoro już jesteśmy przy ortodontach, to są to lekarze, którzy zajmują się wszelkimi nieprawidłowościami w obrębie twarzowo-szczękowym. Najczęściej zajmują się wadami zgryzu, lecz są również nieocenieni przy nastawianiu szczęki. W ostatnim czasie popularne zrobiło się wybielanie. Efekt śnieżnobiałego uśmiechu można uzyskać na wiele sposobów, jednak najskuteczniejszym, a zarazem najszybszym sposobem jest wykorzystanie specjalnego żelu i lampy utwardzającej, która pozwala na zakończenie zabiegu w kilka godzin. Wzbudzającym największy strach wśród dentystów jest endodonta, którego zadaniem jest leczenie chorych zębów za pomocą osławionego leczenia kanałowego. Dla tych, którzy utracili swoje uzębienie, istnieje popularna w ostatnim czasie metoda na odzyskanie swojego uśmiechu. Implanty umożliwiają wstawienie części lub wszystkich brakujących zębów, a różnorodność technik ich tworzenia pozwoli na idealne dopasowanie do warunków jamy ustnej. Wykonywaniem implantów zajmują się protetycy (sprawdź zakłady dentystyczne oferujące implanty zębów w Krakowie). Poza tymi specjalizacjami mieszkańcy Bronowic mogą także liczyć na podstawowe zabiegi zachowawcze, które, stosowane jako profilaktyka, uchronią nas przed wieloma nieprzyjemnościami. Warto pamiętać o tym, że zawsze lepiej przeciwdziałać, niż leczyć, dlatego częste wizyty u dentysty są jak najbardziej wskazane.

 

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Stomatologia-zarzecze.pl.