• Jak zdrowo odżywiać dzieci?

Jak zdrowo odżywiać dzieci?

2017-04-13 \\ Odżywianie \\

Prawidłowe odżywianie dzieci jest niezmiernie ważne. To właśnie w okresie dzieciństwa tworzą się komórki tłuszczowe, których nadmiaru nie da się zmniejszyć w okresie późniejszym.

Zdecydowana większość matek przestrzega zasad żywienia niemowląt w pierwszych miesiącach życia, kiedy jednak dziecko zaczyna jeść wszystkie potrawy, bywa z tym duży problem.

 

Dzieci kuszone reklamami domagają się przede wszystkim słodyczy i słodkich napojów. Jedne i drugie są niezdrowe, ponieważ zawierają cukry złożone i dużą ilość środków konserwujących. Najlepiej od małego wyrobić nawyk picia wody mineralnej, wtedy wszelkie sztuczne napoje nie będą dziecku smakowały. Soki ze sklepu lepiej zastąpić sokami własnymi, które zawierają lepiej przyswajalne cukry proste. Batoniki można zastąpić ciasteczkami owsianymi. Warto pamiętać, że nadmiar słodyczy negatywnie wpływa na zachowania emocjonalne dziecka, powoduje jego pobudzenie, niepokój, a nawet agresję.

 

Dieta dzieci ma podstawowy wpływ na ich prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, dlatego powinna być tak skomponowana, by dostarczyć młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

 

Przede wszystkim trzeba w dziecku wyrobić odpowiednie przyzwyczajenia. Dzieci łatwo się uczą i powielają czyjeś nawyki. Spożywanie posiłków o stałych porach, owoców i warzyw, różnego rodzaju sałatek i surówek – to najlepsze przyzwyczajenia, jakich może nabrać dziecko. Dzięki nim w przyszłości również będzie odżywiało się zdrowo.

 

Przygotowując posiłki dla dzieci, trzeba pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu i pakowaniu. Amerykańskie badania wykazały, że 98% drugich śniadań przygotowywanych do szkoły jest nieprawidłowo zapakowanych. Nie chronią posiłku przed dopływem powietrza, światła i temperatury. Po kilku godzinach tak zapakowany posiłek traci swoje właściwości odżywcze.

 

Powszechnie stosowanym sposobem na pakowanie drugich śniadań są woreczki śniadaniowe, niestety nie spełniają one najważniejszych funkcji. Bezpieczne śniadanie dla dziecka to śniadanie zapakowane w pojemnik jednorazowy (nieprzezroczysty) lub pojemnik jednorazowy.

 

 

Zobacz także: Sklep ekologiczny ekoflos

Tagi: