• Jak zaoszczędzić na lekach?

Jak zaoszczędzić na lekach?

2019-12-12 \\ Choroby i dolegliwości \\

Na zdrowiu się wprawdzie nie oszczędza, ale dzięki słusznym wyborom można zachować w portfelu całkiem sporo pieniędzy. Wystarczy wydawać je z głową.

Leki są bardzo drogie i nie każdego stać na ich zakup. Zwłaszcza jeśli ktoś chronicznie choruje na poważną dolegliwość, której leczenie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie namawiamy Cię do tego, byś kosztem swojego zdrowia podreperował domowy budżet. Chcemy tylko podpowiedzieć Ci, jak wydawać mniej, nie rezygnując z tego, co niezbędne.

 

Kupuj tańsze zamienniki

Duża część dostępnych w sprzedaży leków ma swoje tańsze zamienniki. Mają one identyczny skład, działają równie skutecznie, tyle że są tańsze. Dlaczego? W przemyśle farmaceutycznym obowiązuje zasada 20-letniej ochrony patentowej. W jej myśl firma, która odkryje nowy lek i go opatentuje, przez dwie dekady ma prawo do wyłączności.

Po tym okresie ochrona patentowa przestaje obowiązywać, co skutkuje na ogół wysypem znacznie tańszych preparatów o tym samym składzie i działaniu. Ich producenci nie musieli inwestować w badania nad wynalezieniem danego leku, więc i cena jest niższa. Przeczytaj więcej w artykule Ten sam, ale jednak inny – tańsze odpowiedniki leków na vitalogy.pl

 

Mniej kolorowe opakowanie, ten sam lek

Niektóre leki sprzedawane są w różnych opakowaniach i po różnej cenie, mimo że jest to ten sam preparat. Droższy wariant zazwyczaj ma ładniejsze opakowanie i dobry PR wśród konsumentów. Tańszy ma mniej efektowne opakowanie i raczej nie pojawia się w reklamach.

Tańsze specyfiki pochodzą z importu równoległego, tzn. z rozsianych na terenie UE hurtowni zaopatrujących apteki. Jeśli dany lek ma niższą cenę w innym kraju, to i hurtownie będą go sprzedawały taniej. Stąd ta rozbieżność cenowa. Dlatego przed pójściem do apteki warto najpierw sprawdzić, czy dany lek może być sprzedawany na korzystniejszych dla konsumenta warunkach.

 

Porównuj oferty

Ten sam lek może mieć różne ceny w różnych aptekach. Z reguły duże sieci apteczne sprzedają leki taniej, ponieważ mogą negocjować cenę przy składaniu dużego zamówienia w hurtowni. Małe apteki zamawiają mniej, więc i płacą więcej. Nieliczne wyjątki potwierdzają tę regułę.

 

Jak więc widzisz, jest co najmniej kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na lekach. Grunt to kupować z rozwagą i orientować się w konkurencyjnych cenach.