• Jak wyglądają badania na alergię?

Jak wyglądają badania na alergię?

2016-02-12 \\ Choroby i dolegliwości \\

Alergia może objawiać się na różne sposoby. Możliwe jest wyróżnienie kilku typów alergii: skórnej, wziewnej czy pokarmowej. Aby móc zdiagnozować odpowiedni typ, trzeba wykonać specjalistyczne badania.

Wyróżnia się trzy typy badań: badanie krwi, testy alergiczne i próby prowokacyjne.

 

Badanie krwi

Badania krwi wykonuje się, aby wykryć przeciwciała IgE, których duża ilość powoduje reakcje alergiczne. IgE oznacza się na dwa sposoby, jako: całkowite (określa ogólną ilość przeciwciał w organizmie) i swoiste (celujące w konkretny czynnik alergenny). Badania z krwi nie są jednak w stanie jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć alergii. Wysoki poziom IgE może świadczyć zarówno o alergii, jak i schorzeniu nerek, wątroby czy białaczce.

 

Testy alergiczne

Testy skórne są najczęściej wykonywanymi testami alergicznymi. Dzięki nim można dokładnie wskazać dany alergen po ekspozycji skóry na jego działanie. Testy te mogą być punktowe, śródskórne i płatkowe.

W testach punktowych umieszcza się na skórze krople roztworu zawierającego alergen, a następnie nakłuwa się skórę. Obok roztworów, na skórę nakłada się także sól fizjologiczną i histaminę. Wyniki testu można odczytać po ok .20 minutach na podstawie pomiaru średnicy bąbla.

Testy śródskórne polegają na wstrzyknięciu alergenu pod skórę. Wykonywane są one, jeśli punktowe testy są ujemne, a objawy nadal sugerują uczulenie.

Testy płatkowe, to testy, które stosuje się w diagnostyce kontaktowego zapalenia skóry. Podczas badania nasącza się alergenem krążki bibułowe i umieszcza na skórze pleców. Wynik testu odczytać można po 48 godzinach.

 

Próby prowokacyjne

Ten test polega na dostarczeniu do organizmu podejrzanego alergenu i obserwowanie objawów. Próby te muszą być wykonywane pod ścisłym nadzorem lekarza. Dodatkowo podczas tego badania pacjentowi podaje się zarówno alergen, jak i placebo (ani lekarz, ani pacjent nie powinni wiedzieć co zostało podane, by badanie było bardziej wiarygodne).

Ustalenie konkretnego alergenu jest bardzo trudne, pomimo coraz większej liczby dostępnych badań.

Artykuł opracowany przy współpracy z przychodnią medyczną pramed.pl