• Jak walczyć z migreną?

Jak walczyć z migreną?

2019-05-09 \\ Choroby i dolegliwości \\

Migrena jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, która może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chronicznym, nawracającym bólom głowy towarzyszą często inne objawy. Poniżej podpowiadamy, jak leczyć to schorzenie i jak mu zapobiegać.

Najbardziej charakterystycznym objawem migreny jest intensywny ból głowy, którego nie powoduje żadne inne schorzenie. Może mieć różny stopień nasilenia, bardzo często jest na tyle intensywny, że utrudnia wykonywanie codziennych czynności, nie pozwala się skupić, wpływa na sprawność intelektualną. Według oficjalnych szacunków na migrenę cierpi 15% światowej populacji. Co ją wywołuje i czy można ją leczyć? O tym poniżej.

 

Co wywołuje migrenę?

Dolegliwości migrenowe pojawiają się na ogół już w młodym wieku – zdecydowana większość osób zmagających się z tym schorzeniem pada jego ofiarą przed ukończeniem 40 roku życia, choć zdarzają się przypadki zachorowań wśród osób starszych. Częściej chorują na tę przypadłość kobiety niż mężczyźni. Medycyna nie poznała jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny wywołujące migrenę. Bieżący stan wiedzy pozwala jedynie stwierdzić, że na jej rozwój mogą mieć wpływ zarówno predyspozycje genetyczne, jak również czynniki środowiskowe. Charakterystyczne jest również to, że przypadłość ta często występuje u więcej niż jednego członka rodziny.

Specjaliści skłonni są upatrywać źródeł dolegliwości migrenowych w hormonach płciowych. Za tym przypuszczeniem przemawia większa liczba zachorowań u kobiet niż u mężczyzn. Pewne znaczenie mogą mieć również zjawiska zakłócające gospodarkę hormonalną, na przykład miesiączka, ciąża czy menopauza. Ponadto migrenowym bólom głowy sprzyja chroniczne przemęczenie, życie w stresie i niezrównoważona dieta, w której dominują produkty wysoko przetworzone oraz bogate w sól. Czynnikiem wyzwalającym jest też nadmierna konsumpcja alkoholu lub napojów kofeinowych. Za chroniczne bóle głowy mogą odpowiadać także gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz nadmierny wysiłek fizyczny (więcej o niekorzystnych następstwach przeciążania organizmu przeczytasz tutaj: https://www.star5products.com/pl/ ).

 

Objawy migreny

Migrena może mieć różny przebieg w zależności od typu schorzenia. We wszystkich jednak typach da się wyodrębnić 4 fazy:

  • prodromalną,
  • aurę migrenową,
  • napad migrenowy,
  • fazę postdromalną.

 

Faza prodromalna pojawia się kilka godzin lub dni przed migreną, charakteryzuje się występowaniem takich objawów jak drażliwość, spadek nastroju i nadwrażliwość na różne bodźce. Aura migrenowa to okres nasilenia tych objawów, doprowadzający w krótkim czasie do napadu migreny, której towarzyszy nie tylko silny ból głowy, ale też nudności, wymioty, zaburzenia wegetatywne oraz światłowstręt. Faza postdromalna następuje po ustąpieniu bólu głowy: w jego miejsce pojawia się na ogół uczucie dyskomfortu, które idzie w parze z osłabieniem lub zmęczeniem.

 

Jak leczyć migrenę?

Migrenę zwalcza się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, a także tryptanami. Łagodzą one ból głowy lub całkowicie go eliminują (jeśli nie jest zbyt nasilony). Duże znaczenie ma profilaktyka: w jej ramach stosuje się trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, propranolol oraz kwas walproinowy.