• Jak radzić sobie z nieśmiałością?

Jak radzić sobie z nieśmiałością?

2015-03-30 \\ Psychologia \\

Nieśmiałość to problem, z którym boryka się wiele osób, jednak najczęściej jest on bagatelizowany przez otoczenie. Niestety jest to dolegliwość, która może w dużym stopniu utrudniać nam życie, dlatego trzeba z nią walczyć.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną pracę nad swoją nieśmiałością, przede wszystkim musimy być konsekwentni. Musimy być nastawieni na konfrontację z czynnikami, które zwykle wywołują u nas poczucie onieśmielenia. Już samo przyznanie, iż mamy problem oraz określenie sytuacji oraz osób, pośród których stajemy się nieśmiali, jest dużym krokiem naprzód.

Na początku warto zacząć od tak prostych rzeczy, jak zwykła rozmowa z sąsiadem, chociażby na temat pogody. Pozwoli nam to wzmocnić swoją pewność siebie, dzięki czemu po jakimś czasie przestaniemy panicznie obawiać się wyjść w miejsca, gdzie znajdują się większe skupiska niekoniecznie nam znanych ludzi. A jeśli już znajdziemy się w gronie osób, których nie znamy, potraktujmy to jako szansę. Możemy podejść do kogoś, kto również stoi sam i wprost powiedzieć, że czujemy się zestresowani tą sytuacją, jednocześnie nawiązując konwersację. Taka szczerość doskonale przełamuje pierwsze lody i sprawi, że z pewnością spotkamy się z życzliwością drugiej osoby.

W wielu przypadkach prawdziwą traumą dla osób nieśmiałych są wszelkiego rodzaju wystąpienia publiczne. Warto jednak potraktować to nie jako udrękę, ale kolejną okazję do wyćwiczenia swojej pewności siebie. W tej sytuacji również najlepiej być szczerym ze słuchającymi nas osobami. Już na wstępie zaznaczmy, iż nie czujemy się komfortowo w tej sytuacji, ale postaramy się podołać temu zadaniu. Na pewno mnóstwo osób na widowni także ma problemy z takimi wystąpienia i oprócz zrozumienia otrzymamy też duże uznanie za odwagę.