• Jak prawidłowo żywić dzieci w wieku szkolnym?

Jak prawidłowo żywić dzieci w wieku szkolnym?

2017-04-13 \\ Odżywianie \\

Kilkanaście miesięcy temu rozpętała się wojna o szkolne sklepiki. Jak zwykle przedsięwzięto środki nazbyt radykalne, ale przynajmniej zwrócona została uwaga na błędy w żywieniu dzieci w wieku szkolnym.

Podstawowe nieprawidłowości

 

Większość dzieci w wieku kilku i kilkunastu lat dostaje do szkoły batoniki i słodkie napoje, czasami podwójne kanapki, których najczęściej nie zjadają. Często zdarza się również, że wychodzą do szkoły bez śniadania. Po powrocie wracają do domu i czekają na powrót rodziców i spóźniony obiad. Nie ma to nic wspólnego z prawidłowym żywieniem.

 

 

Jak więc zdrowo żywić dzieci?

 

Musimy pamiętać, że w okresie szkolnym organizm dziecka nadal jest w fazie wzrostu i rozwoju, a więc jego zapotrzebowanie na witaminy, minerały i inne składniki odżywcze jest większe niż u dorosłego. To dorośli muszą zadbać, by spożywane przez ich pociechy posiłki były pod tym względem pełnowartościowe.

 

Nie jest łatwo nauczyć dziecka zdrowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza wtedy, gdy wychodzi ono później do szkoły. Na wszystko jest jednak rada, ale wymaga to dobrej organizacji. Pamiętajmy, że dzieci chętniej zjadają posiłki różnorodne i kolorowe. Zwłaszcza kanapki na śniadanie powinny być zachęcające. Wystarczy pokroić kromki na małe kawałki („raz w mordeczkę”), poukładać na nich kawałki wędlin, sera, jajka i uwieńczyć je plasterkiem pomidora, papryki, ogórka bądź rzodkiewki. Wszystko układamy na talerzu i przykrywamy folią stretch.

 

Na drugie śniadanie do szkoły można dać swojej latorośli kilka ciasteczek owsianych z różnymi dodatkami lub owoce suszone, które są doskonałym substytutem słodyczy. W zależności od czasu spędzanego w szkole można także przygotować kanapkę (oczywiście z kolorowymi dodatkami) lub zamówić obiady.

 

Przygotowując drugie śniadanie do szkoły, musimy pamiętać, że w tornistrze znajdują się książki i zeszyty, które trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Zapakowanie owoców lub kanapki w woreczek śniadaniowy nie jest dobrym pomysłem. Zgnieciona kanapka nie zachęca do zjedzenia i najczęściej ląduje w koszu. Koniecznie trzeba używać pojemników sztywnych, zamykanych, które skutecznie ochronią książki i kanapki. Tego typu naczynia jednorazowe znajdziesz na www.ajk-opakowania.eu – jednorazowe opakowania do żywności.