• Grypa – kto i kiedy powinien się na nią szczepić?

Grypa – kto i kiedy powinien się na nią szczepić?

2015-03-30 \\ Choroby i dolegliwości \\

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym mamy do czynienia z ogromną liczbą zachorowań na grypę. Choć jest to oczywiście choroba uleczalna, to jej przebieg bywa ciężki i zatrzymuje nas w łóżku co najmniej na kilka dni. Kiedy warto rozważyć szczepienie na grypę?

Na grypę może się zaszczepić tak naprawdę każdy zdrowy człowiek, jednak istnieje grupa osób o podwyższonym ryzyku zachorowania, która bezwzględnie powinna się zabezpieczyć przed tą chorobą. Są to przede wszystkim pracownicy służby zdrowia oraz osoby, które każdego dnia mają bliski kontakt z dużą grupą ludzi. Szczepienie jest również bardzo ważne w przypadku osób po 50. roku życia, których układ odpornościowy jest już nieco osłabiony. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore i przebywające w większych skupiskach, jak na przykład podopieczni domów dziecka czy internatów.

Najlepiej jest się oczywiście zaszczepić przed tak zwanym sezonem epidemiologicznym, który w Polsce przypada na okres od września do końca kwietnia. Jeśli jednak nie uda nam się tego zrobić, na przykład z powodu choroby, można także zaszczepić się później. Co roku taka szczepionka przeciwko grypie jest aktualizowana, aby odpowiadała ona temu szczepowi choroby, który w danym okresie panuje w otoczeniu. W związku z tym, szczepieniu należy poddawać się każdego roku. Jeśli tego nie uczynimy i zachorujemy na grypę, nie można jej bagatelizować i należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Niewyleczona grypa może bowiem prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Są to między innymi zapalenie oskrzeli i płuc, a także zapalenie zatok, ucha środkowego czy nawet opon mózgowych. Jeśli zatem zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na leczenie.