• Głębokie blizny - czy da się je usunąć?

Głębokie blizny - czy da się je usunąć?

2018-02-22 \\ Choroby i dolegliwości \\

Piękna i gładka skóra bez najmniejszych niedoskonałości to marzenie każdego z nas. Często jednak w wyniku losowych zdarzeń, wypadków, trądziku z młodzieńczych lat i innych dolegliwości powstają nieestetyczne blizny, które czasami trudno ukryć. Jakie są metody walki z bliznami?

Prawie każdy z nas nosi na swoim ciele blizny. Powstają one na skórze w wyniku naruszenia jej ciągłości, spowodowanego przez różnorodne czynniki. Jeszcze kilkanaście lat temu z bliznami po prostu musieliśmy żyć, próbowaliśmy ukryć je pod warstwami makijażu, odzieniem czy długimi włosami. Jednak teraz nowoczesna medycyna estetyczna oferuje nam zabiegi, które skutecznie usuwają te wątpliwej urody pamiątki.

 

Rodzaje blizn

Warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie: czym jest blizna? Mianem tym określamy rodzaj zmiany skórnej, powstałej na skutek uszkodzenia warstwy skóry właściwej, zastąpionej włóknistą tkanką łączną, określaną jako tkanka bliznowata. Pod względem czasu, jaki upłynął od powstania uszkodzenia, blizny podzielić można na niedojrzałe i dojrzałe. Niedojrzała to ta, która powstała na świeżo zagojonej skórze - jest różowa, lekko wystaje ponad powierzchnię skóry. Zdarza się także, że powoduje swędzenie. Dojrzała blizna ma nieco inny charakter: staje się płaska, a jej kolor - jaśniejszy od koloru skóry. Prawidłowo zagojona, dojrzała blizna nie powoduje uczucia "ciągnięcia", nie boli. Jest miękka w dotyku i stosunkowo elastyczna. Natomiast blizny nieprawidłowo zagojone, czyli patologiczne, rzeczywiście powodują znaczny dyskomfort: mogą boleć, swędzieć lub ograniczać możliwości ruchowe. Do zmian tych należą blizny przerostowe, zanikowe oraz keloidy.

 

Przyczyny powstawania blizn

Drugi podział blizn jest bezpośrednio związany z przyczynami ich powstawania. A należą do nich:

 • trądzik - blizny potrądzikowe objawiają się w postaci dziurek lub wgłębień w skórze twarzy, które pozostawia po sobie młodzieńczy trądzik. Mogą być mniej lub bardziej widoczne, zawsze jednak wiążą się z ogromnym uczuciem dyskomfortu;

 • zabiegi chirurgiczne - blizny pooperacyjne powstają w miejscu, w którym skalpel przeciął skórę. Dlatego też zwykle goją się dość szybko i mają postać cienkiej linii na skórze;

 • poparzenia - to szczególny rodzaj urazu, który pozostawia po sobie długo gojące się, bolesne blizny;

 • urazy - należą do nich różnego rodzaju wypadki powstałe w czasie wykonywania codziennych obowiązków oraz wypadki komunikacyjne. Sposób gojenia się i późniejszy wygląd blizny trudno przewidzieć, bowiem zależą one od wielu czynników, takich jak chociażby umiejscowienie czy wielkość urazu.

 

Domowe sposoby

Na stronach internetowych znajdziesz setki porad na temat usuwania blizn domowymi sposobami. Wykorzystuje się w tym celu produkty spożywcze takie jak ocet, olejki eteryczne, skórkę owoców cytrusowych, zioła, mleko, owoce, miód czy cukier. Czy jednak metody te są skuteczne? Jedno można o nich powiedzieć na pewno: mogą zmniejszać przebarwienia, odżywiają i nawilżają skórę, nieco ją wygładzając i rozświetlając oraz poprawiając jej ogólną kondycję. To może dawać poczucie usunięcia blizny, choć w rzeczywistości metody te nie ingerują w strukturę tkanki, a więc nie zapewniają całkowitej redukcji, a jedynie czasowo zmniejszają widoczność nieestetycznych śladów.

Czy więc istnieje możliwość usunięcia blizny?

Oczywiście! Ale nie znajdziesz jej w swojej kuchni, a w salonie kosmetycznym. Najlepszą obecnie dostępną metodą jest usuwanie blizn laserem. Oto zalety tego rozwiązania:

 • usuwanie blizn za pomocą wiązki światła laserowego jest metodą bezbolesną i nieinwazyjną, a więc bezpieczną;

 • ryzyko związane z wystąpieniem powikłań jest minimalne;

 • jest najbardziej skuteczną metodą trwałego usunięcia blizn;

 • metoda ta jest dostępna dla każdego, bez względu na płeć oraz wiek;

 • jest skuteczna w przypadku zrostów świeżych i dojrzałych, a także bardzo rozległych;

 • można stosować ją na wszystkich typach skóry;

 • przygotowanie do zabiegu nie jest uciążliwe.

Sam zabieg dla pacjenta nie wiąże się z uczuciem bólu czy dyskomfortu. Zasada działania lasera opiera się na przenikaniu jego światła w głąb tkanki, koagulacji jej uszkodzonych fragmentów oraz stymulacji powstawania nowej, zdrowej tkanki. Czy warto skorzystać z tej metody? Jak najbardziej - pozwala ona na usunięcie nawet starych, bardzo rozległych blizn, a efekty są widoczne w stosunkowo krótkim czasie.

 

Mezoterapia igłowa

To druga z nowoczesnych metod pozwalających na pozbycie się niechcianych pamiątek z przeszłości. I choć jest metodą pozwalającą na uzyskanie szybkich efektów, to nie dorównuje pod pewnymi względami metodzie laserowej. Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu pod skórę preparatów zawierających kwas hialuronowy. Zwiększa on napięcie skóry i nawilża ją, ułatwiając jej regenerację i spłycając zmarszczki. Ale metoda ta ma także wady. Jeśli chcesz uzyskać trwały efekt, pamiętaj, że kwas hialuronowy w naturalny sposób rozpada się w naszym organizmie. Efekty terapii nie będą więc wieczne.

 

Dermabrazja

Ostatnią z metod jest dermabrazja - tyleż skuteczna, co drastyczna. Polega ona na złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry przy użyciu diamentowej głowicy szybkoobrotowej. Jest to bardzo inwazyjna metoda - po zabiegu należy nosić specjalny opatrunek, a na efekty poczekać około dwóch miesięcy.


Jak znaleźć dobry gabinet?

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego gabinetu medycyny estetycznej. Najprościej zapoznać się z opiniami innych internautów, którzy wypowiadają się na temat poszczególnych placówek np. na forach. Można również popytać rodzinę, przyjaciół i znajomych - być może ktoś kiedyś wykonywał zabieg w danej placówce. Profesjonalne gabinety powinny oferować wieloletnie doświadczenie, bezpieczne i skuteczne zabiegi estetyczne, miłą atmosferę i wsparcie na każdym etapie realizowanych czynności. Jeśli gabinet, którym jesteśmy zainteresowani, posiada wszystkie wymienione cechy, możemy z powodzeniem skorzystać z jego usług.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje wiele przeciwwskazań, które nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu laserowej redukcji blizn. Zabiegu tego kategorycznie zabrania się:

 • kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią,
 • osobom ze świeżą opalenizną,
 • w przypadku przyjmowania niektórych leków np. retonoidów, rozrzedzających krew,
 • w przypadku chorób nowotworowych,
 • przy aktywnych infekcjach i zapaleniach skóry,
 • osobom narażonym na powstawanie keloidów,
 • i wielu innym.

 

Ważne, aby zawsze podczas pierwszej konsultacji poinformować lekarza o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Nie musisz przyzwyczajać się do swoich blizn ani ich maskować. Dzięki zdobyczom nowoczesnej medycyny estetycznej i kosmetyki - możesz pożegnać się z nimi na zawsze.