• Forskolina – niezwykły związek zawarty w pokrzywie indyjskiej

Forskolina – niezwykły związek zawarty w pokrzywie indyjskiej

2017-11-30 \\ Odchudzanie \\

Pokrzywa zwyczajna to bardzo przydatna roślina. Podobnie jak jej inna odmiana, nazywana pokrzywą indyjską. Zawiera się w niej forskolina – substancja działająca korzystnie na zdrowie oraz urodę. Poznajmy dobroczynne właściwości forskoliny kryjącej się w korzeniu pokrzywy indyjskiej.

Pokrzywa zwyczajna a pokrzywa indyjska

Pokrzywowate to rośliny występujące w klimacie umiarkowanym i zimnym. Licznie porastają tam niemal każdy zakątek wolnej ziemi. Najbardziej popularna roślina z tego rodzaju w rejonie Europy, Azji i Ameryki to oczywiście pokrzywa zwyczajna. Jak się jednak okazuje, pokrzywa zwyczajna nie jest taka zwyczajna, bo ma szereg wspaniałych właściwości. Pokrzywa dostarcza takich pierwiastków jak magnez, żelazo i wapń oraz takich związków jak witamina A, C, E i K. Roślina ta koi drogi moczowe, między innymi zapobiega przerostowi prostaty u mężczyzn. Ponadto działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, jak również wzmacniająco. Inny, nieco mniej spotykany, choć równie popularny rodzaj roślin z tego rodzaju, to pokrzywa indyjska, rosnąca głównie w Azji i Afryce. Działa ona korzystnie na układ krążenia i układ oddechowy. Furorę robi jednak za sprawą tego, iż powoduje utrzymanie właściwej wagi.

 

Forskolina w pokrzywie indyjskiej

Pokrzywę indyjską można spotkać również pod nazwą szałwia indyjska, koleus forskolinowy czy pochwiatka. Wszelkie korzystne właściwości pokrzywy indyjskiej wynikają z obecności w jej korzeniu forskoliny. Forskolina to związek zbudowany z takich pierwiastków jak węgiel, wodór i tlen. Stanowi on substancję zwiększająca występowanie w organizmie AMP. AMP powstaje w wyniku przemian metabolicznych [katabolicznych i anabolicznych]. Przekształca się ono z ATP. ATP i AMP odgrywają rolę przekaźników energii w procesach przemiany materii i energii. Im większa ilość AMP, tym większa aktywność cyklazy adenylowej, która z kolei wprawia w ruch szereg innych reakcji w komórce. Ostatecznie powoduje między innymi nasilenie lipolizy, to znaczy rozkładu tłuszczu w tkance tłuszczowej, co rzutuje na chudnięcie. Cyklaza adenylowa działa na podobnej zasadzie co chociażby adrenalina, aczkolwiek w przeciwieństwie do adrenaliny nie niesie ze sobą skutków ubocznych, na przykład w postaci nerwowości.

 

Forskolina na odchudzanie

Choć forskolinę od stuleci wykorzystuje się przeciw wielu poważnym schorzeniom, to popularność zyskała dzięki sprawie dość banalnej, a mianowicie dzięki odchudzaniu (sprawdź forskolina Swanson). Naukowcy dowiedli, iż forskolina powoduje likwidację tkanki tłuszczowej. Dlatego też na rynku można znaleźć multum preparatów zawierających wyciągi z pokrzywy indyjskiej. Inne właściwości forskoliny to polepszanie krążenia i regulowanie ciśnienia krwi, a także leczenie zaburzeń androgenowych przez zwiększanie syntezy męskiego hormonu, to znaczy testosteronu, który zwiększa libido i siły witalne. Oprócz tego pokrzywa indyjska, podobnie jak pokrzywa zwyczajna, wykazuje korzystne działanie na drogi moczowe oraz gruczoł krokowy mężczyzn, czyli prostatę.