• Depresja - jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać?

Depresja - jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać?

2016-07-14 \\ Psychologia \\

Jak donoszą badania, nerwice oraz depresja dopadają coraz większe rzesze społeczeństwa. Jak rozpoznać objawy, na co zwrócić uwagę i jak przeciwdziałać depresji? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Jak rozpoznać objawy depresji?

Depresja obecnie dotyka coraz większej liczby ludzi. Jak podają dane WHO - Światowej Organizacji Zdrowia - jest to dzisiaj czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Może dotyczyć nawet 10% populacji. Niestety nadal w tym zakresie panuje duża ignorancja - wiele osób nie wie, jak rozpoznać objawy depresji; nie wie też, że tę chorobę można leczyć. Tymczasem leczenie depresji, tak samo jak leczenie nerwicy, może pomóc wyeliminować nawet 80-90% objawów. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy depresji i kiedy powinniśmy rozpocząć leczenie.

 

 

 

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Depresja może objawiać się różnorako. Jest czymś więcej niż zwykłym smutkiem i przygnębieniem - to przewlekła utrata radości i poczucia sensu życia. Człowiek dotknięty depresją funkcjonuje jakby w zwolnionym tempie, ma kłopoty z koncentracją, brakuje mu motywacji do wykonania najprostszych czynności. Może też cierpieć na zaburzenia snu. Często dochodzą do tego symptomy somatyczne: różnego rodzaju dolegliwości bólowe, obniżona odporność, choroby układu krążenia. Bardzo często mówi się o tym, że dolegliwości somatyczne mogą być konsekwencją depresji, wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zależność przebiega również w odwrotnym kierunku. Depresja towarzyszy nawet 30% osób, które leczą się z innych powodów. Niestety często jest niezauważana i nieleczona.

 

Leczenie depresji

Jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, nie lekceważ ich. Jak najszybciej powinieneś zgłosić się z nimi do specjalisty - psychologa lub psychiatry. Wcześnie rozpoczęte leczenie może zapobiec rozwinięciu się depresji. W jaki sposób depresja może być leczona? Istnieją przede wszystkim dwie metody. Pierwsza z nich to farmakologia - leczenie przy użyciu medykamentów. Drugą jest psychoterapia, polegająca na zmianie sposobu myślenia. Obydwie z tych metod mogą być bardzo skuteczne. Jako że pacjenci różnie reagują na leczenie farmakologicznie i psychoterapeutyczne, sposób postępowania każdorazowo jest ustalany indywidualnie przez specjalistę.

Więcej informacji na stronie ośrodka psychoterapii: Psychoterapia-drzwi.pl - leczenie depresji oraz nerwicy