• Czy szczotkowanie języka jest konieczne?

Czy szczotkowanie języka jest konieczne?

2017-06-08 \\ Choroby i dolegliwości \\

Podczas mycia zębów wiele osób pomija całkowicie czyszczenie języka. Jest to główny powód powstawania nieświeżego oddechu. Jak właściwie zadbać o język?

Podczas mycia zębów mało kto pamięta o tym, by oczyścić również język. A to właśnie na nim zbiera się wiele drobnoustrojów przyczyniających się do powstawania brzydkiego zapachu z ust. Szczotkowanie języka pomaga w dużym stopniu zahamować rozwój bakterii gnieżdżących się w jamie ustnej. Jak zatem czyścić język, by go nie podrażnić, a efekty były odczuwalne przez dłuższy czas? Czy nadaje się do tego szczoteczka elektryczna lub manualna?

 

Odpowiednia pielęgnacja

W czyszczeniu języka obowiązują te same zasady, co przy szczotkowaniu zębów. Należy go więc myć równie często co uzębienie, czyli przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli ktoś chce dodatkowo zapewnić sobie świeży oddech, powinien taki zabieg powtarzać po każdym posiłku, czyli od trzech do pięciu razy w ciągu dnia. Do mycia wystarczy zwykła szczoteczka manualna lub elektryczne szczoteczki do zębów ze specjalną nakładką lub trybem mycia.

Na zdrowie i stan języka ma też ogromny wpływ dieta. Nie od dziś wiemy, że wpływa ona dosłownie na wszystko to, co wiąże się z ludzkim organizmem. Musi ona dostarczać optymalną dla organizmu ilość wody. Najlepiej sprawdza się ta zwyczajna, niezawierająca żadnych substancji smakowych czy słodzących. Codziennie należy pić co najmniej 2 litry wody. W ten sposób ustrzeżemy się przed odwodnieniem, które jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

Na stan języka dobrze też wpływa nitkowanie. Warto więc wyrobić sobie nawyk sięgania po nić dentystyczną przed każdym szczotkowaniem. Oczyszcza ona perfekcyjnie zęby i usuwa bakterie. Język lubi także płukanki, ponieważ płucząc usta miętowymi lub alkoholowymi preparatami, możemy złagodzić podrażnienia i łatwo pozbyć się bakterii.

 

Jaka szczoteczka do języka?

Szczotkowania języka nie wolno pomijać, choć niestety wiele osób tego nie robi. Ludziom wydaje się, że pielęgnacja jamy ustnej powinna polegać wyłącznie na myciu samych zębów. Szczotkując jednak dodatkowo i język, zyskuje się świeży oddech, usuwa się większość bakterii i zapobiega się bardzo wielu chorobom, także i tym poważnym. Myć język można tuż po umyciu zębów - najzwyklejszą szczoteczką nasączoną wodą i pokrytą właściwą pastą. Do czyszczenia języka wskazane jest stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem, co zapobiega podrażnieniom. Użytkownikom szczoteczek elektrycznych potrzebna będzie specjalna nakładka do pielęgnacji języka.