• Czy mleko jest zdrowe?

Czy mleko jest zdrowe?

2015-03-30 \\ Odżywianie \\

Jeszcze nie tak dawno wszyscy byli zgodni co do opinii, iż spożywanie mleka przynosi nam same korzyści. Dzisiaj jednak coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do zaprzestania picia tego napoju, który podobno w rzeczywistości bardzo nam szkodzi. Jaka jest więc prawda?

Najważniejszym argumentem zwolenników mleka jest oczywiście zawarte w nim białko, które jest niezbędne przede wszystkim do poprawnego rozwoju naszych kości. Oprócz tego, że jest go w mleku dużo, istotny jest również fakt, iż w tej postaci jest ono najlepiej przyswajane przez nasz organizm. Oczywiście koronnym kontrargumentem w tym przypadku jest rosnąca liczba dorosłych osób, które zmagają się z uczuleniem na zawartą w mleku laktozę. Jeśli nasz organizm nie jest w stanie radzić sobie z jej poprawnym trawieniem, pojawiają się nieprzyjemne wzdęcia i biegunki. Kolejną, bardzo często poruszaną kwestią w trakcie dyskusji na temat mleka, jest także znajdujący się w nim tłuszcz.

Przeciwnicy mleka zgodnie twierdzą, że wpływa on na znaczne zwiększenie poziomu cholesterolu i może powodować nadwagę czy choroby serca. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że nie ma żadnych dowodów na niekorzystny wpływ tego rodzaju tłuszczów na nasz organizm czy rozwój chorób. Warte podkreślenia jest natomiast to, iż tłuszcze zawarte w mleku są niezbędne dla każdego rozwijającego się organizmu, gdyż gwarantują prawidłowy rozwój mózgu. Spór dotyczący mleka nabiera na sile, a argumenty każdej ze stron mogą się nam wydawać bardzo przekonujące. Dlatego też, w podjęciu decyzji czy będziemy spożywać mleko, powinniśmy się kierować przede wszystkim obserwacją naszego organizmu i, rzecz jasna, rozsądkiem.