• Czy chrapanie da się wyleczyć?

Czy chrapanie da się wyleczyć?

2018-06-27 \\ Choroby i dolegliwości \\

Chrapanie może być poważnym problemem zdrowotnym, którego nie należy bagatelizować. Dowiedz się, co sprawia, że chrapiemy – i czy można jakoś temu zaradzić.

Przyczyny chrapania

Chrapanie bardzo często spowodowane jest niewyspaniem. Ale niekiedy przyczyny są o wiele poważniejsze. W takich przypadkach chrapanie jest jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego, który może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego lub zawału. Dlatego nie należy pomniejszać znaczenia tego problemu.

Niekiedy na tę dolegliwość cierpią osoby mające skrzywioną przegrodę nosową, nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerośnięte małżowiny nosowe, migdałki podniebienne lub polipy nosa, a także zbyt dużą nasadę języka. Jeszcze inną przyczyną chrapania, zwłaszcza u dorosłych, jest otyłość.

Statystyki wskazują, że problem chrapania dotyczy w głównej mierze mężczyzn. Jest to związane z płciowymi różnicami w budowie anatomicznej obręczy szyi – u mężczyzn znajduje się w niej więcej tkanek utrudniających przepływ powietrza.

 

Czy chrapanie w każdym przypadku jest chorobą?

Nie. Chrapanie jest czymś naturalnym, uwarunkowanym ludzkimi cechami anatomicznymi. Podczas snu gardło się zwęża, a ściany górnych dróg oddechowych wprawiane są w ruch przez przez powietrze. Tak powstaje odgłos chrapania. Nie jest to zjawisko niebezpieczne. Ale niekiedy droga przepływu powietrza może zostać zablokowana – chrapanie wtedy ustaje, a organizm przez kilka sekund nie oddycha. Jest to bezdech senny, o którym już powyżej wspominaliśmy. Ta dolegliwość może mieć poważne następstwa!

 

Leczenie chrapania

Chrapanie da się wyleczyć, chociażby za pomocą specjalnego aparatu, który nakłada się na zęby. Sprawia on, że żuchwa wysunięta jest do przodu i w dół. Dzięki takiemu jej ułożeniu język znajduje się bardziej z przodu, umożliwiając prawidłowe oddychanie i zmniejszając wibrację tkanek. Alternatywnym rozwiązaniem są maski tlenowe, które dostarczają powietrze do nosa i ust pod zwiększonym ciśnieniem. Rozpiera ono zwężone gardło i zapobiega bezdechom.

W niektórych jednak przypadkach nieodzowne są bardziej radykalne środki. Warto wtedy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zdiagnozują problem i przeprowadzą odpowiedni zabieg. Wśród polskich placówek zajmujących się leczeniem chrapania warto wymienić Centrum Medyczne PROMED: https://www.cmpromed.pl/chrapanie-i-bezdech.

 

Tagi: