• Co to są prążki oligoklonalne i dlaczego warto to wiedzieć?

Co to są prążki oligoklonalne i dlaczego warto to wiedzieć?

2018-06-22 \\ Choroby i dolegliwości \\

W dzisiejszych czasach diagnostyka wielu chorób stoi na bardzo zaawansowanym poziomie. Obecnie, żeby potwierdzić schorzenia neurologiczne wystarczą próbki surowicy lub płynu mózgowo-rdzeniowego.

Znajdujące się w nim prążki oligoklonalne mogą bowiem wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia - między innymi potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Sprawdźmy więc czym są i jakie choroby pomaga wykryć badanie mające na celu oznaczenie prążków oligoklonalnych.

 

Czym są prążki oligoklonalne?

Prążki oligoklonalne to białka, które pojawiają się w płynie mózgowo-rdzeniowym po naruszeniu bariery „krew-mózg”. Obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym najczęściej oznacza stwardnienie rozsiane. Może jednak być również sygnałem świadczącym o występowaniu innych schorzeń takich jak: zapalenie mózgu różnego pochodzenia i charakteru, kiła układu nerwowego czy innych chorób infekcyjnych oraz autoimmunologicznych. Dlatego też pozytywny wynik wskazujący na ich obecność oznacza konieczność objęcia pacjenta ścisłą opieką lekarską oraz dalszą diagnostyką. Należy wykonać między innymi badanie indeksu IgG. Podwyższony wynik może oznaczać, że w obrębie ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do procesów immunologicznych. Jeśli zainteresował cię ten temat dowiedz się więcej o prążkach oligoklonalnych.

 

Jak wygląda badanie na obecność prążków?

Jak sama nazwa wskazuje, konieczne jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego. Nie należy się jednak go obawiać. Obecnie badanie to wykonuje się poprzez pobranie próbki z kręgosłupa pacjenta. W tym celu konieczne jest wbicie igły pomiędzy kręgi. Nie jest ono jednak bolesne, ponieważ pacjent jest miejscowo znieczulony. Aby badanie doszło do skutku musi on przybrać odpowiednią pozycję - podkurczyć nogi do klatki piersiowej.

 

Gdzie jeszcze mogą się pojawić?

W tym momencie warto wspomnieć o tym, że białka oligoklonalne mogą pojawić się nie tylko w płynie mózgowo-rdzeniowym, ale również w surowicy krwi. Dlatego też czasem lekarze zlecają badanie na obecność prążków właśnie z próbki krwi. Badanie to w połączeniu z rezonansem magnetycznym oraz badaniem wzrokowych potencjałów wywołanych, skutecznie pozwala zdiagnozować stwardnienie rozsiane.

 

Stwierdzono obecność prążków oligoklonalnych - co dalej?

Niestety, obecność prążków oligoklonalnych jest najczęściej potwierdzeniem zachorowania na stwardnienie rozsiane. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele leków, które znacząco spowalniają rozwój choroby. Nie należy się więc załamywać. Chorzy na stwardnienie rozsiane, którzy znajdują się pod dobrą opieką lekarską zachowują bowiem sprawność przez wiele lat.

Podsumowując, badania, których celem jest wykrycie obecności białka oligoklonalnego w surowicy lub płynie mózgowo rdzeniowym to jedno z najskuteczniejszych badań pozwalających na potwierdzenie lub zaprzeczenie zachorowania na stwardnienie rozsiane oraz inne choroby neurologiczne. Nie dziwi więc fakt, że obecnie coraz więcej lekarzy widząc podejrzane objawy i dolegliwości zleca właśnie to badanie.