• Co może wywoływać nieświeży oddech?

Co może wywoływać nieświeży oddech?

2017-05-23 \\ Choroby i dolegliwości \\

Brzydki zapach z ust to dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć nasze codzienne życie. Jak walczyć z tą wstydliwą chorobą i czy pomocne będą w tym przypadku środki dostępne bez recepty? Poznaj przyczyny powstawania halitozy.

Niezbyt świeży oddech, profesjonalnie nazywany halitozą, może zdaniem specjalistów dotyczyć około połowy mieszkańców naszego globu. Wbrew pozorom jest to ogromny problem, szczególnie pod względem społecznym. Osoby z halitozą przeżywają prawdziwe męki przy najprostszym kontakcie z drugim człowiekiem. Ludzie boją się, że ktoś wyczuje nieprzyjemny zapach ulatniający się z ich jamy ustnej. Leczenie nieświeżego oddechu jest możliwe tylko wtedy, gdy odkryje się jego przyczynę. Co nią może być? Czy płyny lub pasty na nieświeży oddech będą pomocne?

 

Przyczyny brzydkich zapachów

Nieświeży oddech powstaje wtedy, gdy w jamie ustnej zaczynają się namnażać bakterie. Ich powstawanie wynika z niekompletnej lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. To ona prowadzi do odkładania się bakterii, które przeważnie występują w płytce nazębnej. Czasami też lokalizują się z tyłu języka, a można je rozpoznać po jego nienaturalnej barwie lub występującym na nim białawym lub żółtym nalocie. Nie do końca świeży oddech może też wynikać z niewłaściwego stylu żywienia. Nierzadko doprowadza do niego odwodnienie bądź dłużej utrzymujący się stres.

 

Uwaga na choroby!

W bardzo skrajnych przypadkach brzydki zapach z ust może wskazywać na pojawienie się poważnych chorób. A więc nieświeżego oddechu nie powinno się bagatelizować. Nieraz jest on sygnałem pochodzącym z samego organizmu, wskazującym na dokonujące się w nim poważne zmiany. Gdy taki oddech utrzymuje się przez dłuższy czas i nie sposób go zwalczyć przez zmianę diety czy właściwą pielęgnację jamy ustnej, konieczna okazuje się wizyta u lekarza. Konsultacja z dentystą pomoże odkryć prawdziwą przyczynę halitozy.

 

Walka z halitozą

Oczywiście u większości osób nieświeży oddech nie będzie nie wiadomo jak trudnym w leczeniu schorzeniem. Często skuteczna okazuje się prawidłowa pielęgnacja zębów i lepsza higiena. Powinna się ona opierać na stosowaniu płynów do płukania o miętowym zapachu i smaku. Ciekawą opcją są też specjalistyczne pasty na nieświeży oddech. Tutaj można znaleźć popularne produkty tego typu: https://denthelp.pl/pasty-do-zebow/pasty-wedlug-wlasciwosci/pasty-na-nieswiezy-oddech Pozwalają one zachować świeży oddech, jeśli tylko stosuje się je zgodnie z zaleceniami widniejącymi na ulotce. Dobrym wyborem jest także zakup szczoteczki elektrycznej. Urządzenia tego typu są dużo bardziej skuteczne w usuwaniu resztek jedzenia niż tradycyjne szczoteczki manualne. Zalegający w jamie ustnej pokarm to jedna z częstych przyczyn brzydkich zapachów.