• Chrapanie: fakty i mity

Chrapanie: fakty i mity

2018-06-27 \\ Choroby i dolegliwości \\

Chrapanie ma różne przyczyny i może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. Na szczęście da się tę dolegliwość wyleczyć. Poniżej przedstawiamy fakty i mity dotyczące problemu chrapania.

Mit: Chrapanie nie jest szkodliwe. Może co najwyżej przeszkadzać osobom śpiącym w pobliżu.

Fakt: Chrapaniu często towarzyszy bezdech senny, który jest groźnym zjawiskiem, mogącym doprowadzić nawet do zawału czy niedotlenienia mózgu. Poza tym chrapanie powstaje na skutek wtłaczania powietrza pod zwiększonym ciśnieniem do zwężonych dróg oddechowych, co jest o wiele bardziej eksploatujące dla organizmu niż normalne oddychanie. Nieuniknione przy chrapaniu bezdechy senne, po których następują silne wdechy, wyrównujące poziom tlenu, są poważnym obciążeniem dla układu oddechowego i wywołują nieświadomy stres. Sen staje się dla zmęczonego organizmu torturą, ponieważ mobilizuje go do ciągłej, wzmożonej pracy, nie pozwalając mu się należycie zregenerować. Problem chrapania wiąże się więc bezpośrednio z chronicznym zmęczeniem, niewyspaniem, wielokrotnymi przebudzeniami i sennością w ciągu dnia. Z tą dolegliwością idzie też w parze niemożność skupienia się, drażliwość, stany depresyjne i lękowe, obniżona potencja. Jednym z najgroźniejszych powikłań zdrowotnych są choroby serca oraz zaburzenia krążenia mózgowego, mogące doprowadzić do udaru. Dlatego tak ważne jest leczenie chrapania.

Mit: Chrapanie jest oznaką głębokiego, regenerującego snu, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie.

Fakt: Odgłosy towarzyszące chrapaniu powstają w wyniku wibracji tkanek w gardle, podniebieniu miękkim, języczku lub migdałkach podniebiennych. Wibracja spowodowana jest przepływem powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Przyczyną zwężenia może być skrzywiona przegroda nosa, polipy, guzy w nosie lub duże migdałki podniebienne. W trakcie snu tkanki stają się wiotkie, a w pozycji leżącej zatykają nos lub gardło. W przypadku całkowitego zablokowania dróg oddechowych daje się słyszeć przerwę w oddychaniu. Jest to niebezpieczny bezdech senny.

Mit: Wszystkie osoby w podeszłym wieku cierpią na tę dolegliwość.

Fakt: Chrapią wyłącznie osoby, które wcześniej miały zawężone drogi oddechowe. Z upływem lat tkanki wiotczeją, w związku z czym zawężenie, które w młodszych latach pozostawało bezobjawowe, staje się w podeszłym wieku zauważalne i powoduje chrapanie.

 

Ciebie też dotyczy ten problem? Podejmij leczenie w przychodni laryngologicznej: https://www.cmpromed.pl/chrapanie-i-bezdech.

 

Tagi: