• Alergia i przeziębienie – jak je odróżnić?

Alergia i przeziębienie – jak je odróżnić?

2015-03-30 \\ Choroby i dolegliwości \\

Przeziębienie i alergia to dwie dolegliwości, które na pierwszy rzut oka cechują się niemal identycznymi objawami. W każdym z tych przypadków są to symptomy, które utrudniają nam funkcjonowanie, dlatego warto dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia, aby odpowiednio je wyeliminować.

To, co najczęściej zauważamy zarówno w przypadku przeziębienia, jak i alergii, to pojawiający się katar. Choć nie powoduje on, iż musimy zostać w łóżku czy nawet umówić się na wizytę do lekarza, to jednak w pewien sposób uprzykrza on nam życie. Ale już sam okres występowania kataru może być podpowiedzią, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem czy też alergią. Ta druga bowiem najczęściej daje o sobie znać na wiosnę i w lecie, z kolei przeziębienie zazwyczaj dopada nas w okresie zimowym.

Długość występowania objawów jest również znacząca, gdyż katar alergiczny tak naprawdę trwa tak długo, jak długo mamy kontakt z danym alergen, który nas uczula. W niektórych przypadkach może być to nawet cały rok. Zwykłe przeziębienie natomiast ustępuje maksymalnie po 14 dniach.

Kolejną rzeczą, która odróżnia te dwie dolegliwości, jest kolor wydzieliny z nosa. Jeśli bowiem borykamy się z alergią, będzie ona bardzo jasna lub nawet bezbarwna, a w przypadku przeziębienia ma ona kolor żółtawy.

Również objawy towarzyszące tym przypadłościom mogą być wskazówką do stwierdzenia z czym się borykamy. Jeśli odczuwamy bóle głowy oraz mamy stany podgorączkowe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że jest to przeziębienie. Z kolei swędzenie i łzawienie oczu to objaw, który wskazuje na wystąpienie u nas alergii. Jeśli zatem katar utrzymuje się u nas przez dłuższy okres, warto zgłosić się do lekarza, aby potwierdzić lub wykluczyć alergię i odpowiednio się leczyć.