• Akupunktura – na czym polega i czy jest skuteczna?

Akupunktura – na czym polega i czy jest skuteczna?

2018-07-10 \\ Choroby i dolegliwości \\

Akupunktura sięga swoimi korzeniami czasów starożytnych i wciąż znajduje zastosowanie w medycynie. Na czym polega ta metoda lecznicza i czy przynosi efekty? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.

Akupunktura to metoda lecznicza, polegająca na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami. Nakłuwanie wywiera zauważalny wpływ na układ energetyczny organizmu. Tą metodą można wyeliminować bądź zmniejszyć objawy charakterystyczne dla określonej choroby, a także znacznie poprawić funkcjonowanie pacjenta. Znajduje ona zastosowanie przy różnego rodzaju schorzeniach, ale powinna być wykonywana profesjonalnie, przez specjalistę.

 

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu nakłuwa się miejsca nazywane przez lekarzy punktami akupunkturowymi, które łączą ze sobą kanały energetyczne w ciele ludzkim. Terapeuta uwzględnia nie tylko rodzaj dolegliwości przy dobieraniu techniki nakłuwania, ale również indywidualne cechy anatomiczne chorego. Nie można wyszczególnić miejsc uniwersalnych, których nakłuwanie u każdego pacjenta będzie dawało ten sam lub podobny efekt. Poza tym należy również podkreślić, że każdy ma inną podatność na tę metodę leczenia. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat, ale na ogół niezbędne jest kilkukrotne, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastokrotne powtórzenie zabiegu.

Terapeuci posługują się jednorazowymi, sterylnymi igłami, przeznaczonymi specjalnie do akupunktury. Wykonuje się je najczęściej ze stali chirurgicznej. Odpowiednie wykończenie oraz wysoka jakość wykonania takich igieł sprawiają, że ból towarzyszący nakłuwaniu ciała jest zredukowany do minimum. Igły wbija się w skórę na określony czas, niekiedy potrzebne jest również manipulowanie nimi w celu wywołania pożądanej reakcji organizmu.

 

Wskazania do akupunktury

Na tę metodę leczenia powinny zdecydować się osoby, które:

  • mimo podejmowania innych rodzajów leczenia nie uzyskały zadowalających efektów,

  • zażywają leki mające skutki uboczne,

  • chciałyby ograniczyć ilość przyjmowanych leków, co jest możliwe dzięki połączeniu różnych metod leczenia,

  • mają zaburzenia o charakterze czynnościowym i nie wymagają zaawansowanego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego.

 

Akupunktura jest metodą skuteczną i w pełni bezpieczną (pod warunkiem, że wykonuje ją profesjonalista). Może być znakomitym uzupełnieniem terapii farmakologicznej. Najważniejsze, aby korzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą, czym powinna być dobrze przeprowadzona akupunktura. Warszawa na przykład obfituje w wiele takich placówek, które zapewniają leczenie na najwyższym poziomie.

 

Tagi: