• Akupunktura: fakty i mity

Akupunktura: fakty i mity

2018-07-10 \\ Choroby i dolegliwości \\

Akupunktura jako metoda leczenia wzbudzała kiedyś wiele kontrowersji. Pozostałością po tych czasach są przesądy, zafałszowujące jej obraz. W poniższym artykule rozprawiamy się z niektórymi mitami i prezentujemy niezbite fakty.

Akupunktura wyrównuje przepływ energii w ciele

Prawda. Energia witalna (nazywana przez Chińczyków „Qi”), krążąca zlokalizowanymi w ciele człowieka kanałami energetycznymi, dociera do wszystkich narządów i komórek. W zdrowym organizmie jej przepływ jest niezahamowany, ale w przypadku urazów mechanicznych, infekcji lub stresu może zostać zatrzymany. Narządy pozostające w bezpośredniej łączności z zablokowanym kanałem energetycznym zostają pod wpływem tych czynników osłabione, co powoduje chorobę. Dzięki akupunkturze można skorygować niewłaściwy przepływ Qi i w konsekwencji przywrócić organizmowi utraconą równowagę.

 

Akupunktura pozwala wyleczyć każdą chorobę

Mit. Jest wiele chorób, wobec których akupunktura pozostaje bezsilna. Np. zaawansowane nadciśnienie czy niedosłuch spowodowany uszkodzeniem ucha środkowego nie daje się wyleczyć za pomocą akupunktury. Pacjenci, u których zdiagnozowano AIDS, dzięki tej metodzie leczenia mogą zyskać większą odporność organizmu, ale nie cofną ani nie zatrzymają procesu chorobowego. Objawy niektórych rodzajów nerwic (np. histerii) można załagodzić nakłuwaniem skóry igłami, ale znaczna część zaburzeń psychicznych - takich jak np. nerwica lękowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresja czy schizofrenia - nie poddaje się wpływowi akupunktury.

 

Poprzez kontakt z igłami można się zarazić chorobą zakaźną

Mit. Pacjenci nie muszą się zupełnie obawiać ryzyka związanego z ewentualnym zakażeniem, ponieważ każdy z nich będzie nakłuwany igłami przeznaczonymi tylko dla niego. Igły po użyciu poddawane są sterylizacji, przechowuje się je w zamknięciu aż do następnego zabiegu. Część lekarzy używa igieł jednorazowych, co wyklucza możliwość zarażenia się jakąkolwiek chorobą.

 

Poprawa zdrowia następuje najczęściej po 10 zabiegach

Prawda. Bywa, że poprawa jest już zauważalna po zaledwie 3 czy 5 zabiegach (tak jest w przypadku chociażby przeziębienia czy chronicznego bólu głowy), ale na ogół dopiero po 10 razach uzyskuje się satysfakcjonujące rezultaty.

 

Akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia – stosuje się ją w medycynie już od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów była przedmiotem licznych kontrowersji i wywoływała żarliwe dyskusje, nic więc dziwnego, że obrosła wieloma mitami (wszystkich nie mogliśmy tutaj uwzględnić). Bądź co bądź, jest to metoda dająca wymierne rezultaty. Ważne, aby zabieg przeprowadził wykwalifikowany specjalista, który wie, na czym powinna polegać akupunktura. Warszawa to jedno z miast, w których łatwo można znaleźć odpowiedniego lekarza.

 

Tagi: