• Aerobik czy siłownia – co wybrać?

Aerobik czy siłownia – co wybrać?

2015-04-23 \\ Sport \\

Wbrew pozorom, odpowiedź jest prosta. Po pierwsze jednak należy zadać sobie pytanie, co chcemy zrobić dla naszego ciała, a potem przejść do działania.

Aerobik to typowo kobiecy rodzaj aktywności sportowej, chociaż mężczyzn chętnych do jej uprawiania też nie brakuje. Dedykowany jest osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale i przy okazji nieco poprawić stan swojej kondycji. Natomiast siłownię wybierają osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową oraz takie, które chcą tę masę wyrzeźbić. Oczywiście są odmiany aerobiku, w których wykorzystuje się małe obciążniki i dzięki temu z powodzeniem i tutaj można wyrzeźbić poszczególne partie ciała.

Zasadniczą różnica pomiędzy aerobikiem a siłownią jest charakter ćwiczeń – dynamiczny lub statyczny. Na siłowni wykonujemy ćwiczenia statyczne, które pozwalają zbudować masę mięśniową dokładnie tam, gdzie chcemy. Często słyszy się, że ktoś mówi „idę przerzucać ciężary”, co świetnie obrazuje to, co robi się na siłowni. Ćwiczenia z obciążeniem, dzięki technikom izolującym, sprawią, że rozwiniesz przede wszystkim te mięśnie, na których się skupisz.

W przypadku aerobiku mamy do czynienia z dynamicznymi ćwiczeniami, które zaowocują nie tylko ogólnym rozwojem wszystkich partii mięśni, ale i polepszeniem kondycji fizycznej.

Niewątpliwą wadą aerobiku jest to, że trzeba dostosować swój czas do już zaplanowanego grafiku zajęć, z kolei na siłownię można przyjść o każdej porze. Istnieją już nawet kluby działające 24h/dobę.

Tak więc, w zależności od tego, jaki mamy pomysł na własną sylwetkę, można wybrać sam aerobik lub siłownię, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by połączyć obie te opcje - osoby, które chciałyby zrzucić kilka kilogramów i przy okazji uwidocznić pewne partie mięśni powinny uczęszczać zarówno na siłownię, jak i na zajęcia aerobowe.