• 10 powodów, dla których warto stosować zioła - medycyna niekonwencjonalna

10 powodów, dla których warto stosować zioła - medycyna niekonwencjonalna

2018-02-22 \\ Odżywianie \\

Ziołolecznictwo nie jest wymysłem ostatnich lat czy modą. To sztuka stara jak sama ludzkość i nadal pozostaje jedyną formą leczenia w wielu miejscach świata, do których nie dotarła jeszcze nasza cywilizacja. A dlaczego i my powinniśmy korzystać z dobrodziejstw matki natury?

Zioła najczęściej powstają z liści krzewów i roślin, są uprawiane w każdym zakątku świata, rosną także w stanie dzikim. Codziennie wykorzystywane są w kuchni, wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu i leczą wiele schorzeń. W Polsce najczęściej stosowane są zioła tj. rumianek, mięta, kminek, tymianek, majeranek, liść laurowy, ziela angielskie, bazylia, pieprz, szałwia, dziurawiec, mniszek oraz dzika róża. Bardzo popularny jest też czystek, wspomagający oczyszczanie organizmu, oraz skrzyp (na włosy i paznokcie).

 

Jakie zioła wybrać?

Wielu z nas zastanawia się, jak przygotować i stosować zioła. Często pojawia się pytanie, czy używać ziół świeżych, czy suszonych. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. W niektórych przypadkach najlepiej stosować świeże, aromatyczne listki i pędy, jednak niektóre zioła (np. lubczyk) najbardziej wartościowe są po ususzeniu.

Pamiętaj: zioła świeże dodajemy na koniec gotowania, a zioła suszone na początku. Dzięki temu zdążą uwolnić cały swój smak i aromat. Zawsze wybieraj zioła, które pięknie pachną. Te suszone często są wywietrzałe lub przesiąknięte innym zapachem i mogą zepsuć smak przygotowywanej potrawy.

1. Są skuteczne

Na skuteczność ziół istnieją twarde, naukowe dowody. Warto wiedzieć, że to na bazie ziół opracowano skład wielu używanych dziś leków - ich substancje czynne były ekstrahowane, a następnie badane i to z nich przygotowywano konwencjonalne medykamenty. Teraz te naturalne substancje są syntetyzowane w warunkach laboratoryjnych. Dowodów na skuteczność ziołolecznictwa są tysiące; potwierdzają je badania na hodowlach komórek, na zwierzętach, a także setki udokumentowanych prób klinicznych przeprowadzonych na ochotnikach. Nie bez powodu ekspedycje badawcze finansowane przez instytuty naukowe i koncerny farmaceutyczne przeczesują niezbadane dotąd tereny kuli ziemskiej w poszukiwaniu nowych gatunków roślin, z których można by przygotować nowe leki.

 

2. Tanie

O tym, jak bardzo kosztowne jest leczenie konwencjonalnymi lekami, przekonał się chyba każdy. Wystarczy zwykłe przeziębienie, aby nasze konto uszczupliło się o kilkadziesiąt złotych, a poważniejsze dolegliwości oznaczają jeszcze większe wydatki. A tymczasem zioła dostępne są za kilka złotych lub nawet za darmo, jeśli masz je w swoim przydomowym ogródku.

 

3. Łatwo dostępne

Wystarczy tylko, że odwiedzisz sklep zielarski (klik) lub aptekę, która posiada je w swoim asortymencie. Wybieraj jednak zioła ekologiczne, opatrzone certyfikatem potwierdzającym ich pochodzenie - to uchroni Cię przed spożywaniem szkodliwych substancji pochodzących z nawozów sztucznych i pestycydów.

Drugą z możliwości jest samodzielna uprawa ziół. Jeśli tylko masz nieco miejsca obok domu, możesz założyć własny ogródek. Jeśli nie, uprawiaj je na parapecie w kuchni - z pewnością zmieści się przynajmniej kilka doniczek.
Jednak zawsze najpewniejszym źródłem ziół leczniczych będzie certyfikowana uprawa. Odpowiednio wysuszone, spreparowane i pakowane zioła to gwarancja najlepszego składu.

 

4. Są bezpieczne

Już średniowieczny przyrodnik i lekarz, Paracelsus, mawiał: “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną”. Wiele z ziół możemy przyjmować prawie bez ograniczeń bez obaw o nasze zdrowie. Ale wśród nich znajdziemy też takie, których przedawkowanie może mieć dla nas zgubne skutki. Za przykład niech posłuży bluszcz - to roślina, która wykorzystywana jest do produkcji popularnych i bardzo skutecznych syropów na kaszel, stosowanych także w leczeniu małych dzieci. Ale jest także rośliną trującą. To, czy nam pomoże, czy wręcz przeciwnie - zależy właśnie od zastosowanej dawki. Jednak poza pewnymi wyjątkami zioła uznać należy za bezpieczne. Lista objawów ubocznych, które mogą wystąpić w wyniku ich stosowania, jest nieporównywalnie krótsza niż w przypadku konwencjonalnych leków.

 

5. Możesz je pić zamiast herbaty

Zioła sypkie doskonale sprawdzają się jako zamienniki herbaty, a nawet kawy. Dobrym pomysłem jest zastąpienie wieczornej herbaty zaparzoną melisą lub rumiankiem - w przeciwieństwie do herbaty mają one działanie lekko wyciszające i ułatwiają tym samym zasypianie. Rano, zamiast kawy, warto sięgnąć po żeń-szeń, który pobudza, poprawia pamięć i zdolność koncentracji oraz zapobiega uczuciu zmęczenia. Dobrym wyborem będzie także mniszek lekarski i głóg.

6. Wyjątkowy smak i aromat

Oczywiście każdy ma inny gust - część z nas może na okrągło pić herbatkę z mięty, ale są też tacy, którzy nie są w stanie jej przełknąć. Warto pamiętać, że ilość gatunków ziół o takim samym lub podobnym działaniu jest tak ogromna, że każdy znajdzie to, którego smak  przypadnie mu do gustu.

Stosuj więc nie tylko mieszanki ziół nie tylko w razie problemów zdrowotnych, ale także używaj ich jako przypraw. Czosnek, cynamon, bazylia, oregano, ziele angielskie - wykazują różnorodne działanie, poprawiające sposób funkcjonowania naszych organizmów, a równocześnie wzbogacają smak przygotowywanych przez nas dań.

 

7. Zdrowy zamiennik przypraw z supermarketu

Zioła są dużo zdrowsze i smaczniejsze niż przyprawy z supermarketu, zawierające glutaminian sodu, duże ilości białej soli oraz inne konserwanty i wzmacniacze smaku, które nie są dobre dla naszego zdrowia.

 

8. Działanie przeciwutleniające

Podczas smażenia i pieczenia tłuszcze omega-3 i omega-6 utleniają się. W wyniku tego procesu powstają szkodliwe substancje. Zioła takie jak tymianek czy rozmaryn w dużej mierze hamują proces utleniania tłuszczu.

 

9. Bogate źródło witamin, mikro- i makroelementów

Zioła to cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ADEK, z grupy B oraz C, a także wielu pierwiastków (żelaza, magnezu, potasu, cynku, wapnia, selenu, fosforu, manganu), które odpowiadają za ważne funkcje zachodzące w organizmie. Różne zioła posiadają określone stężenie witamin, mikro- i makroelementów.

 

10. Wspierają terapię lekami

Zioła wspomagają terapię prowadzoną przy użyciu leków konwencjonalnych. Jeśli masz problem z sercem lub nadciśnieniem i przyjmujesz leki, możesz dodatkowo stosować czosnek i nalewkę z dzikiej róży. Z upływem czasu możesz wyeliminować leki na rzecz ziół, które w przeciwieństwie do tych pierwszych nie powodują skutków ubocznych.

Argumentów przemawiających za słusznością stosowania ziół jest mnóstwo. Są zdrowe, smaczne, bezpieczne, łatwo dostępne i przede wszystkim - skuteczne. A pielęgnowanie własnego ogródka z roślinami to ogromna przyjemność i satysfakcja. Jeśli nie masz ogródka, możesz uprawiać je w doniczkach na parapecie.