• 10 najczęściej popełnianych przez lekarzy błędów przy zakupie ciśnieniomierza

10 najczęściej popełnianych przez lekarzy błędów przy zakupie ciśnieniomierza

2017-02-13 \\ Choroby i dolegliwości \\

Na rynku dostępne są tysiące ciśnieniomierzy. Mamy więc dużą konkurencję, coraz niższe ceny, częste promocje, które potrafią zmanipulować i zmienić punkt widzenia o 180 stopni. Jak nie dać się oszukać? Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybieranie sprzętu w pośpiechu, sugerowanie się opiniami z sieci pisanymi na zlecenie producentów, niezwracanie uwagi na podstawowe parametry - to tylko nieliczne błędy popełniane przez placówki medyczne. Jako lekarz specjalista powinieneś zwrócić uwagę na następujace rzeczy:

 

1. Certyfikat

Jest on bardzo istotny szczególnie w przypadku doboru sprzętu medycznego do gabinetu lekarskiego czy szpitala. Urządzenie powinno być zatwierdzone do użytku klinicznego. Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę  na to, czy ciśnieniomierz posiada certyfikat ESH (Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) i czy jest zgodny z dyrektywą MDD/9/42/EWG (norma CE 0123).

2. Parametry kliniczne

Niezależnie od tego, na jaki aparat się zdecydujesz (ciśnieniomierz elektroniczny czy zegarowy), weź pod uwagę tylko te funkcje urządzenia, które mają wartość kliniczną. Ciśnieniomierze z funkcją rozbudowanej pamięci pomiarów nie przydadzą się raczej w poradni czy w szpitalu, gdzie każdego dnia aparat jest używany przy badaniu kilkudziesięciu osób.

3. Mankiet

Nieodpowiedni mankiet da sfałszowany wynik. Standardowe, uniwersalne mankiety mieszczą się w przedziale 20-32 cm. Przy doborze aparatu zwróć uwagę na to, czy producent pozwala na zmianę mankietu i od razu zaopatrz się najlepiej w kilka rozmiarów. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na to, czy mankiet można prać i jak często powinno się go wymieniać.

4. Zasilanie sieciowe

W gabinecie lekarskim bardziej się przyda aparat zasilany sieciowo. Aparaty zasilane bateryjnie będą jedynie generować dodatkowe koszty.

5. Ciśnieniomierz zegarowy czy ciśnieniomierz elektroniczny?

Odpowiedz sobie na jedno proste pytanie: liczysz na szybki pomiar czy miarodajny wynik? W tym przypadku nie można udzielić jednej, uniwersalnej rady. Sugeruj się swoimi oczekiwaniami względem produktu.

6. Sprawdzone marki

Jesteś lekarzem, profesjonalistą, osobą obdarzoną zaufaniem, człowiekiem odpowiedzialnym za zdrowie i życie swoich pacjentów. Zastanów się zatem, czy warto nabywać sprzęt wątpliwej jakości, czy lepiej zainwestować w markę, zapłacić raz i korzystać z ciśnieniomierza przez kilka lat?

7. Gwarancja

Każdy ceniący się producent sprzętu daje na niego kilkuletnią gwarancję. Wybieraj sprzęt objęty co najmniej 3-letnim okresem gwarancyjnym.

8. Serwis gwarancyjny

Nawet najlepszy model aparatu może mieć wadę fabryczną, która prędzej czy później się ujawni, dlatego kupując sprzęt medyczny, zwróć uwagę na usługi serwisowe. Dzięki temu zaoszczędzić w przyszłości trochę pieniędzy.

9. Kalibracja

Zwróć uwagę na to, jak często należy ją przeprowadzać. Pamiętaj, że wiąże się ona z dodatkowymi kosztami.

10. Ciśnieniomierze pediatryczne

Jeżeli Twoimi pacjentami są dzieci, nie inwestuj w ciśnieniomierz nadgarstkowy. Dla dzieci będą potrzebne również specjalne dedykowane mankiety.

 

Jeśli zamierzasz kupić ciśnieniomierz, powinieneś uwzględniać wyłącznie oferty sklepów medycznych, w których możesz też liczyć na fachową poradę. Sugerowanie się opiniami innych internautów nie będzie właściwym rozwiązaniem, ponieważ dobór odpowiedniego ciśnieniomierza nie jest wcale taki prosty i trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów.